iPadOS 14 – nowe funkcje i pierwsze wrażenia

iPadOS 14 - nowe funkcje i pierwsze wrażenia
iPad Pro

Apple podczas swojej czerwcowej konferencji zaprezentowało nowe systemy – iOS 14, watchOS 7, iPadOS 14 oraz MacOS Big Sur. Niestety, ku naszemu zdziwieniu obyło się bez żadnych premier sprzętowych. Dziś przedstawię Wam moje pierwsze odczucia i zaprezentuję nowe funkcje, które znalazły się w kolejnej generacji systemu operacyjnego stworzonego specjalnie z myślą o iPadach. Zapraszam do lektury!

Zmiany kosmetyczne, bez rewolucji

Wersja czternasta systemu mobilnego od Apple wniosła najwiecej zmian do iPhone’ów – widgety, nowe subtelniejsze powiadomienia i jeszcze bardziej intuicyjny UI. W przypadku iPad’ów, amerykański producent widżety wprowadził już rok temu, a z każdą aktualizacją próbuje upodabniać je do swoich desktopowych braci – Maców. Jednak nie obyło się bez nowości, które ułatwiają pracę z tym urządzeniem. 

REDESIGN EKRANU GŁÓWNEGO

Główny ekran to pierwsza rzecz, która rzuciła mi się w oczy po zaktualizowaniu systemu. Zmiany na pierwszy rzut oka wydawały się  niewielkie, jednak po przejściu w tryb edycji łatwo zauważyć, że doszło sporo nowych funkcji. Od teraz możemy nie tylko zmieniać wygląd animowanych skrótów ekranowych, ale także wybierać z pośród różnych rodzajów, aby dopasować wyświetlane informacje do swoich preferencji.  

SPOTLIGHT SEARCH NA NOWO

Zmianie uległo również Spotlight search – zamiast narzucającego się menu wyszukiwania, otrzymaliśmy niewielkich rozmiarów okno, które już nie zasłania nam całego ekranu. Aby je aktywować należy przeciągnąć palcem od połowy ekranu w dół, lub niezależnie od tego gdzie się znajdujemy użyć prostego skrótu na klawiaturze – CMD + spacja. 

Jest to pasek zadań, który wchodzi w życie iPada z przytupem. Od teraz prawie każda aplikacja będzie miała specjalną zakładkę funkcyjną, dzięki której korzystanie z niej stanie się bardziej intuicyjne i prostsze. Rozwiązanie to jest nam świetne znane z MacOSa, do którego opisywany przeze mnie system  coraz bardziej się upodabnia.

SCRIBBLE

Posiadacze Apple Pencil’a wielokrotnie doświadczyli wygody w użytkowaniu tego urządzenia – jednak Apple nie osiadło na laurach. W kolejnej generacji systemu wprowadzi funkcję dzięki, której nie będziemy musieli odkładać rysika. W każdym miejscu gdzie będzie taka możliwość, wystarczy napisać ręcznie co chcemy wyszukać a system przekonwertuje to w tekst komputerowy. Muszę niestety zaznaczyć, że ta funkcja nie będzie dostępna na naszym rynku, gdyż Scribble jest obsługiwane tylko w języku angielskim.

iPadOS 14 - nowe funkcje i pierwsze wrażenia

SIRI W MINIMALISTYCZNYM WYDANIU

Od lat wszyscy właściciele produktów Apple’a zmagają się z tragicznym wyglądem launchera asystenta głosowego nazwanego Siri. Po otworzeniu, otwiera się i zasłania wszelkie treści widoczne na ekranie – tym razem będzie to wyglądać zupełnie inaczej. Siri stanie się malutką ikonką aystenta w prawym dolnym rogu urządzenia. Kolejna zmiana, pomagająca uporządkować system mobilny amerykańskiego producenta.

SAFARI – BEZPIECZNIEJ

Podczas konferencji WWDC20, Apple wielokrotnie podkreślało jak daleko stoją z bezpieczeństwem i jak bardzo chronią nasze dane osobowe. W zeszłym roku wprowadzono Sign-in with Apple, które tworzyło losowe adresy mailowe, podczas logowania do rożnych aplikacji czy stron, dzięki czemu unikamy niebezpieczeństw. Tym razem poszli krok dalej i Safari ma szansę zostać najbezpieczniejszą wyszukiwarką na rynku. 

Pierwsze wrażenia 

Podczas instalacji profilu deweloperskiego, nie spodziewałem się otrzymania tak bardzo sprawnego i wydajnego systemu – w trakcie testów nie doświadczyłem spadków na wydajności, ani ścięć, czy bugów. Równo rok temu współpraca z systemem iOS/ iPadOS 13 developer V1 była bardzo trudna – pierwsza wersja okropnie się cięła i trudno było pracować na niej w normalny sposób. Mimo, że system iPadOS 14, który znalazł się na moim tablecie również jest w pierwszej wersji testowej, jak juz wcześniej wspomniałem nie doświadczyłem żadnego problemu. Jestem bardzo zadowolony z nowej aktualizacji i czekam na kolejne odsłony coraz bardziej doskonałego systemu. 

Zobacz także: Nadszedł nowy iPad Pro z klawiaturą i… touchpadem! Apple chce, żeby zastąpił komputery

Tymczasem zabieramy się za testy nowej odsłony kultowego systemu operacyjnego dla MacBook’ów, o której artykuł będziecie mogli przeczytać już niebawem!

A Wy co myślicie o nowej odsłonie systemu operacyjnego dla iPadów? Może ktoś z was już zainstalował ją na swoim urządzeniu? Dajcie znać w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!