iPhone XS z najlepszym aparatem na świecie

iphone xs aparat roku 2018

Digital Photography Review przyznało tegoroczne nagrody za najlepszy sprzęt fotograficzny. Nie zabrakło tam oczywiście ocen dla smartfonów. Pierwsze miejsce w zestawieniu na 2018 rok zajął iPhone XS, podczas gdy po piętach depcze mu Google Pixel 3.

Zaskakujące oceny

Digital Photography Review oceniło Google Pixel 3 jako świetne urządzenie, które praktycznie konkurować może z tradycyjnymi aparatami. Jakość zdjęć (zarówno w dobrym jak i w kiepskim świetle) jest na najwyższym poziomie i przebija (wg autorów) wszystkie smartfony dostępne na rynku. To jednak nie wystarczy, by zostać fotograficznym smartfonem roku.

Apple iPhone XS wybrany został za całokształt możliwości fotograficznych. Redakcja wspomina o najlepszych możliwościach związanych z nagrywaniem wideo, rewelacyjnym auto-focusem, szerokiej gamie kolorystycznej i bardzo dobremu HDR. Dodatkowo telefon ten chwalony jest za znaczną poprawę wszystkich aspektów związanych z fotografią w porównaniu do ubiegłorocznego iPhone X.

iPhone XS z najlepszym aparatem na świecie

To właśnie te cechy sprawiły, że telefon Apple zajął pierwsze miejsce na podium, przebijając zarówno Pixela 3, jak i Huawei Mate 20 Pro lub Samsunga Galaxy S9+. Co ciekawe, wiele osób “trzeźwo” oceniających sprzęt technologiczny uważa, że iPhone XS może i robi dobre zdjęcia, lecz znacznie lepiej radzi sobie od niego m.in. Mate 20 Pro. I ja się z takimi opiniami zgadzam…

Niestety nie miałem możliwości jeszcze testować możliwości fotograficznych telefonu od Google, jednak od kilku dni Pixel 3 XL sprawdzany jest przez Konrada, który wyraża naprawdę pozytywne opinie na jego temat (więcej będzie w recenzji). Jednakże na podstawie zdjęć, które mi pokazywał (zarówno z iPhone jak i z Pixela), ciężko powiedzieć mi, że to właśnie sprzęt Apple jest telefonem lepszym.

Wracając jednak do tematu. Nie jestem do końca w stanie zrozumieć takiej decyzji tego serwisu internetowego. Mam jednak nieodparte wrażenie, że nagroda ta przyznana została na podobnych zasadach, jak coraz częściej oceniane są urządzenia w innych plebiscytach – kto wykaże chęć wsparcia rozwoju serwisu, ten może cieszyć się wyborem. Oczywiście nie ma na to dowodów i nikt nie złapał nikogo za rękę (jak zwykle). Bazując jednak na opinii własnej oraz wielu osób śledzących temat uważam, że niekoniecznie wybór ten jest trafny.

Co myślicie na ten temat? Czy iPhone XS jest najlepszym smartfonem do zdjęć, jaki dostępny jest na rynku?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!