Jade to nowe środowisko graficzne dla Linuksa

Jade to nowe środowisko graficzne dla Linuksa

W świecie Linuksa (ogólnie Uniksa) mamy kilka popularnych środowisk graficznych, między innymi GNOME, moje kochane Unity czy XFCE. Są jednak użytkownicy, którzy – pomimo istnienia wielu środowisk – próbują wyjść z czymś nowym. Czymś takim może być właśnie Jade DE.

Jade to nowe środowisko graficzne oparte o technologie webowe

Nowe środowisko graficzne póki co jest dostępne tylko na Manjaro Linux (dla tych którzy nie wiedzą – jest to bardzo popularna dystrybucja bazująca na Arch Linux). Jade bazuje na Webkit2, GTK, HTML, CSS, JavaScript i na Pythonie, co ma sprawić, że przeniesienie go na inne dystrybucje (w tym Ubuntu) ma być dosyć proste.

Tak jak możecie zobaczyć na powyższej prezentacji wideo, interfejs wygląda naprawdę nowocześnie, a jednocześnie oryginalnie. Muszę przyznać, że pierwszy raz spotykam się z czymś takim. Można uznać, że środowisko skupia się głównie na byciu produktywnym – na ekranach interfejsu widzimy, że elementy zostały poukładane w listy, niczym jak w używanym przez nas Trello. Górna część natomiast przypomina mi to, co znajdziemy w Pantheon DE obecnym w Elementary OS.

Warto przeczytać: Deepin Linux w wersji 15.11 wydany. Oto najciekawsze nowości

Sam autor tego środowiska graficznego – Vitor Lopes – zaznacza, że aktualny styl interfejsu należy traktować jako prototyp, bowiem finalny produkt może znacznie się różnić od tego, co teraz mamy. Powiem tak – prototyp czy nie prototyp – wygląda to naprawdę świetnie.

Warto zobaczyć: KDE Connect trafiło na komputery z systemem MacOS

Oczywiście środowisko to jest oparte o licencje Open Source i każdy z nas może zajrzeć i sprawdzić jak dokładnie Jade został zbudowany (>tutaj na Github<). Co ważne, zostało również wydano ISO z systemem Manjaro, które właśnie wykorzystuje to nowe środowisko graficzne.

Manjaro Linux ze środowiskiem Jade można pobrać można >stąd<.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!