Jak poprawne rozpoznać parametry na ładowarce? Co oznaczają symbole V, A i mAh?

Jak poprawne rozpoznać parametry na ładowarce? Co oznaczają symbole V, A i mAh?

Wybór ładowarki do naszego smartfona czy innego urządzenia elektronicznego wydaje się wyjątkowo prostym zadaniem. Idziemy do sklepu, sięgamy po pierwszą lepszą kostkę z półki i zadowoleni idziemy do kasy. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości sytuacja nie jest tak prosta i my, użytkownicy, musimy pamiętać o kilku parametrach ładowarek, które są tak naprawdę kluczowe dla ładowanych urządzeń.

Za wsparcie merytoryczne przy tworzeniu tego wpisu dziękujemy firmie Green Cell!

Najważniejsze parametry ładowarek

Urządzenia elektroniczne, takie jak smartfony, tablety czy słuchawki bezprzewodowe, ładowane są prądem stałym. Prąd ten definiowany jest poprzez dwa kluczowe parametry, czyli napięcie (podawane w voltach, np 5 V) oraz natężenie (podawane w amperach, np 3 A). Zazwyczaj najlepszą metodą sprawdzenia jaką ładowarkę wybrać jest spojrzenie na tą dołączoną do zestawu z telefonem. Na każdej producent podaje parametry, które zostały dobrane do danego urządzenia. Musimy pamiętać jednak o tym, że smartfony wspierają różne standardy szybkiego ładowania, a firmy bardzo często w zestawie dają nam zdecydowanie słabsze ładowarki.

Jak poprawne rozpoznać parametry na ładowarce? Co oznaczają symbole V, A i mAh?

Przykładowo telefon może wspierać Quick Charge 4.0/4.0+, a w zestawie znajdziemy ładowarkę pozwalającą nam na ładowanie jedynie w standardzie Quick Charge 3.0 czy nawet 2.0. Jak zatem dobrać ładowarkę do danego standardu? Skupmy się na Qualcommowym Quick Charge, ponieważ jest to bez wątpienia najpopularniejsza technologia. Natężenia i napięcia w poszczególnych generacjach prezentują się następująco:

  • Quick Charge 1.0 – 5 V, 2 A. Moc maksymalna 10 W.
  • Quick Charge 2.0 – 5/9/12 V, 3/2/1,5 A. Moc maksymalna 18 W.
  • Quick Charge 3.0 – napięcie w zakresie 3,6 – 20 V, prąd 2,6/4,6 A. Moc maksymalna 18 W.
  • Quick Charge 4.0/4.0+ – napięcie w zakresie 3,6 – 20 V dla standardowych ładowarek, 5/9 V dla USB-PD, 3 – 11 V dla USB-PD 3.0 PPS, prąd 2,6/4,6 A dla standardowych ładowarek, 3 A dla USB-PD oraz USB-PD 3.0 PPS. Moc maksymalna 18 W lub 27 W (dla USB-PD).

Jeśli nasz smartfon wspiera daną technologię szybkiego ładowania, to w momencie gdy chcemy kupić nową ładowarkę warto sprawdzić czy prąd i natężenie odpowiada temu, które jest wymagane aby z pełni wykorzystać potencjał urządzenia.

Recenzja 5-portowej ładowarki od Green Cell

Co z power bankami?

W przypadku banków energii, które są niezwykle popularne na całym świecie, dochodzi jeszcze trzeci parametr czyli pojemność zastosowanego ogniwa. Pojemność ta wyrażana jest w amperogodzinach (w skrócie Ah) lub częściej w miliamperogodzinach (w skrócie mAh). Czy to oznacza, że mając power bank o pojemności 20 000 mAh naładujemy pięć razy smartfon z ogniwem o pojemności 4000 mAh? Niestety, w rzeczywistości wygląda to trochę inaczej.

power bank green cell

Każde ładowanie wiąże się z stratą energii, która rozpraszana jest w postaci ciepła. Zakłada się, że dobre banki energii renomowanych producentów oferują sprawność na poziomie co najmniej 90%. Co za tym idzie jeśli wrócimy do wspomnianego wyżej przykładu, a sam telefon będzie rozładowany do 0% i podczas ładowania wyłączony (brak dodatkowego poboru energii podczas ładowania) to smartfon ten będziemy w stanie naładować jakieś 4,5 raza.

Power bank Green Cell Prime może służyć jako mini UPS

Oczywiście w power bankach, tak jak w przypadku opisywanych wyżej ładowarek, także liczy się prąd ładowania oraz napięcie i warto o tym pamiętać w momencie gdy szukamy tego typu sprzętu.

A z jakich ładowarek czy power banków wy korzystacie? Czy wasze smartfony wspierają szybkie ładowanie? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!