Jak zmienić DPI w telefonie z Androidem?

logo androida
źródło: Wikimedia

Wartość DP odpowiada za skalowanie interfejsu na telefonach. Jednym słowem możemy go całego pomniejszyć lub powiększyć, jeśli nie podoba nam się to, co przygotował producent. Jednostką tą wyraża się wymiary i położenie. Jeden dp jest równoważny jednemu fizycznemu pikselowi na ekranie o gęstości 160 dpi, która jest bazową gęstością. Zdarza się, że dwa urządzenia o różnych ekranach, np. 5 oraz 5,5 cala pokazują wbrew pozorom dokładnie tyle samo treści z powodu różnych wartości DPI. 

UWAGA! Wszystkie operacje wykonujesz na własną odpowiedzialność.

Czy mogę zmienić DPI na swoim telefonie?

Począwszy od Androida 7, istnieje możliwość zmiany wartości DPI bezpośrednio w ustawieniach systemowych. Oczywiście nie na wszystkich telefonach, gdyż nakładki producentów potrafią to utrudnić lub ułatwić. Ja w poradniku posłużę się ASUSem Zenfone Max Pro M2, który posiada czystego Androida Oreo, ale opcja ta znajduje się także na np. Honorze View 20 z MagicUI czy Mi Mixie 2s z MIUI. Najlepiej więc sprawdzić to według poniższego schematu i zobaczyć czy działa prawidłowo na Waszym modelu.

Jak zmienić DPI w telefonie z Androidem?

Najpierw należy wejść w ustawienia systemowe. Warto przy okazji zahaczyć o zakładkę Wyświetlacz, bo być może tam znajdzie się odpowiednia opcja, która pomoże wyregulować interfejs wedle Waszych potrzeb. Jeśli nie, należy przejść do zakładki System.

Możliwość zmiany DP znajduje się w ustawieniach dla programistów. Jest to specjalna ukryta kategoria w Ustawieniach. Aby ją odblokować, należy klikać wielokrotnie na Numer kompilacji aż telefon nie poinformuje nas o byciu programistą. Teraz przechodzimy do Opcji programistycznych.

Jak zmienić DPI w telefonie z Androidem?
Pole, które nas interesuje to Najmniejsza szerokość. Jak widać, wartość u mnie to 375 – przy takiej interfejs jest dla mnie odpowiedni. Kliknijcie i wpiszcie inną liczbę. Zanim jednak to zrobicie polecam zapamiętać tę, która była tam domyślnie. Nie przesadzajcie również z wartością, najpierw sprawdźcie niewielką zmianę, np. o 30.

Jak widzicie na powyższych zrzutach ekranu, im większa wartość DP, tym mniejszy rozmiar interfejsu. Przy DP rzędu 450 udało się zmieścić aż siedem ikon na pasku na ekranie głównym.

Co jeśli nie mogę zmienić DPI w ten sposób?

Istnieją jeszcze możliwości zmiany DPI jak na przykład edycja pliku systemowego build.prop czy aplikacja ze Sklepu Play. Do takich operacji wymagany jest jednak root, o którym przeczytacie w tym poradniku.

Dajcie znać, jakie poradniki chcielibyście zobaczyć na naszym portalu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!