JingOS trafi na smartfony? Pojawiło się ciekawe wideo

JingOS trafi na smartfony? Pojawiło się ciekawe wideo

O JingOS dowiedzieliśmy się niedawno i już system ten cieszy się sporą popularnością. Zasługą tego jest fakt, że wygląda on niezwykle nowocześnie i jest dostosowany pod ekrany dotykowe, co jest rzadkością w świecie Linuxa. Jak się okazuje, JingOS może trafić również na smartfony!

JingOS to kompletnie nowy system operacyjny bazujący na Ubuntu i wykorzystujący autorskie środowisko graficzne (zmodyfikowane KDE Plasma) zaprojektowane właśnie pod ekrany dotykowe. Tak, JingOS świetnie sprawdzi się na tabletach, jak i laptopach z ekranami dotykowymi, zwłaszcza na tych konwertowalnych. Co ważne, twórcy sami określają swój system jako “The World’s first iPadOS-style Linux Distro”.

Muszę zaznaczyć, że o ile JingOS świetnie imituje iPadOS i daje nam dostęp do ogromnych zalet tabletów, tak po podpięciu klawiatury oddaje nam pełną dystrybucję Linuxa, a co za tym idzie – dostęp do desktopowych programów takich jak Visual Studio Code, GIMP czy pakiet biurowy typu LibreOffice.

JingOS na smartfonach?

Co prawda, Linux na smartfonach nie jest niczym nowym i społeczność rozwija wiele dystrybucji Linuxa, które są zoptymalizowane pod małe ekrany dotykowe. Warto jednak dodać, że zazwyczaj jest to dostosowywanie interfejsu desktopowego pod smartfony. W przypadku JingOS jest inaczej. System ten od początku powstał z myślą o tabletach i dotykowych ekranach.

W sieci pojawiło się nagranie, na którym to prezentowany jest JingOS na smartfonie. Jak możemy dostrzec, system działa szybko, responsywnie (łącznie z animacjami) oraz jest bogaty w przeróżne dodatki. Mi osobiście spodobał się gest przesunięcia 3 palcami po ekranie, który pozwala na przeskakiwanie do innych aplikacji. Ponadto programy wyglądają dosyć dobrze – przypominają te z macOS i Androida.

Niestety nie wiemy kiedy JingOS trafi na smartfony. Zapewne prace są na bardzo wczesnym etapie – podobnie jak w przypadku wersji na tablety.

Jak Wam się podoba JingOS na smartfonie? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!