Już można instalować Clear Linux OS na Windows Subsystem for Linux

Już można instalować Clear Linux OS na Windows Subsystem for Linux

Clear Linux OS to dystrybucja Linuksa stworzona przez Intela. Tak, producent procesorów stworzył sobie swój własny system operacyjny i wyszło mu to naprawdę dobrze. Komputery pracujące na Clear Linux są znacznie szybsze, co dowodzi wiele benchmarków. Sam system również jest niczego sobie i mi osobiście się naprawdę podoba. Jak się okazuje, można go już instalować na Windowsie dzięki usłudze WSL.

Clear Linux OS w WSL

Clear Linux to bardzo młoda dystrybucja, bowiem powstała ona dwa lata temu. Szybko jednak zyskuje na popularności, zwłaszcza dzięki temu, że ostatnio pojawił się w niej graficzny instalator systemu. Co prawda, Clear Linux celuje w między innymi tzw. chmurę, to coraz chętniej instalowany jest jako oprogramowanie na komputer osobisty. Cóż, system ten został stworzony przez Intel, dzięki czemu Clear Linux jest świetnie zintegrowany pod ich podzespoły.

Więcej dowiesz się z: Clear Linux OS, czyli Intel stworzył sobie system operacyjny

Intel już w ubiegłym roku zapowiedział pojawienie się Clear Linux OS w Microsoft Store i do tej pory nie wywiązał się z umowy. Dlaczego? Otóż Clear Linux, który aktualnie jest obecny na WSL nie jest produktem przygotowanym przez producenta procesorów. Tak, jest to nieoficjalny skrypt, kompletnie niezależny od Intela. Wystarczy z odpowiedniego repozytorium na GitHubie pobrać skrypt instalacyjny, który wprowadzi Clear Linuksa do Waszego Windowsa 10.

Warto sprawdzić: Stało się! Windows będzie wykorzystywał Jądro Linuksa – poznajcie WSL 2 oraz Windows Terminal

Dlaczego autorem ClearWSL nie jest Intel? Otóż nad Clear Linuksem ciążą problemy licencyjne, które uniemożliwiają wprowadzenie systemu do Microsoft Store. Nieoficjalny skrypt jest za to udostępniany na licencji MIT i aktualnie jest świetną alternatywą dla oficjalnego (jeszcze nieistniejącego) produktu. Co ważne, ClearWSL jest dostępny na pierwszym wydaniu Windows Subsystem for Linux, a nie drugim, o którym więcej dowiecie się >stąd<.

ClearWSL możecie pobrać >stąd<.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!