Karta Palita do kopania kryptowalut trafiła do sklepów

pcroot 1 intel karta graficzna

Nvidia jakiś czas temu ogłosiła specjalną serię kart Nvidia CMP do kopania Ethereum. Seria Crypto Mining Processor to odpowiedź na wielkie zapotrzebowanie na karty graficzne dla “górników” kryptowalut. Dwa z nich – 30HX i 40HX – miały trafić do sprzedaży w pierwszym kwartale tego toku. Wygląda na to, że powoli wchodzą do sklepów.

Cena Palit CMP 30 HX

Konkretnie mamy do czynienia z modelem CMP 30HX firmy Palit, który znalazł się w ofercie komputerowego sklepu Microless w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Poznaliśmy nie tylko specyfikację układu, potwierdzającą spodziewaną wydajność w kopaniu ETH, ale przede wszystkim cenę, która wcale nie jest superatrakcyjna.

cena Palit CMP 30 HX

Palit CMP 30HX to układ oparty na rdzeniu Turing TU116-100, czyli ten sam, który jest w GeForce GTX 1660 SUPER. Karta ma 6 GB pamięci GDDR6 na 192-bitowej szynie danych o przepustowości 336 GB/s. Palit CMP 30HX posiada dwa wentylatory, ale został pozbawiona złącz dla przesyłania obrazu, które są tutaj zupełnie zbędne. “GPU” wymaga podłączenia jednej 8-pinowej wtyczki zasilającej. Jak podaje specyfikacja, pobór mocy układu wynosi 125 W. Układ ma oferowaćhash rate około 26 MH/s.

Karta Palita do kopania kryptowalut trafiła do sklepów

Model Palita objęty jednoroczną gwarancją kosztuje 723,84 dolara, czyli w przeliczeniu ponad 2800 złotych. Nie jest to tania propozycja, tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę, że w naszym kraju w okolicach 2600-3300 złotych dało się kupić nowego, w pełni wyposażonego RTX-a 3060. Ciężko jednak ocenić jak sytuacja wygląda w Zjednoczonych Emiratach.

Jak widać kryzys cenowy dotknął nie tylko propozycje dla graczy, ale również i te dla wydobywaczy kryptowalut.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!