Strona główna Aktualności KDE Plasma 5.19 już jest! Co nowego dodano?

KDE Plasma 5.19 już jest! Co nowego dodano?

-

Zapewne znajdą się tacy użytkownicy Linuxa, którzy określą moje zdanie za wyjątkowo głupie, ale według mnie KDE Plasma zasługuje na miano najlepszego i najnowszego środowiska graficznego. To jednak nie oznacza, że twórcy zwolnili. Nic bardziej mylnego! Deweloperzy ciężko pracują i już niedługo pojawi się wersja 5.19!

KDE Plasma

Z KDE miałem kontakt już jakiś czas temu kiedy to pierwszy raz zdecydowałem się na zainstalowanie KDE Neon (więcej dowiecie się >>stąd<<). Po dosyć długim romansie z Linux Mint zdecydowałem się na ponowną instalację KDE Neon. Podobnie tak jak w przeszłości, tak i teraz jest wręcz zauroczony. Każdy jeden element możemy zmodyfikować w dowolny sposób, dzięki czemu wszystko jest nie tylko spójne, ale również wygląda i działa dokładnie tak jak my chcemy. Mało tego, Plasma stała się naprawdę wydajnym środowiskiem i już teraz możemy opisać je jako jedne z najlżejszych środowisk graficznych.

Warto przeczytać: KDE Neon – moje linuxowe odkrycie 2019 roku

KDE Plasma w wersji 5.19

Nowa wersja Plasmy to przede wszystkim różne drobne poprawki i usprawnienia. Po pierwsze, Informacje o Systemie od teraz pokazują znacznie więcej informacji, również o układzie graficznym. Sporych usprawnień doczekały się także ikony tray – chociażby centrum multimediów dostało znacznie więcej możliwości. Zajęto się również samymi widgetami na pulpicie (tzw. Plazmoidami), gdzie dodano taki z miernikami systemowymi (zużycie CPU, pamięci RAM itd.).

tray icons

W ustawieniach znajdziemy takie nowe elementy jak zmiana prędkości przewijania myszką oraz touchpadem, a także automatyczną rotację ekranu kiedy to korzystamy z Wayland, Ponadto od teraz Okular (program do przeglądania dokumentów PDF) pozwala na przybliżenie nawet o 1600%, usprawniono przenoszenie plików między kartami w Dolphin (menedżer plików) oraz dodano nowe tapety.

Z KDE Plasma 5.19 już można korzystać instalując niestabilną wersję systemu KDE Neon. Natomiast w stabilnej odsłonie OS-a nowe środowisko powinno pojawić się już niedługo!

ŹródłoOMG!Ubuntu

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej