KDE Plasma 5.19 już jest! Co nowego dodano?

kde neon

Zapewne znajdą się tacy użytkownicy Linuxa, którzy określą moje zdanie za wyjątkowo głupie, ale według mnie KDE Plasma zasługuje na miano najlepszego i najnowszego środowiska graficznego. To jednak nie oznacza, że twórcy zwolnili. Nic bardziej mylnego! Deweloperzy ciężko pracują i już niedługo pojawi się wersja 5.19!

KDE Plasma

Z KDE miałem kontakt już jakiś czas temu kiedy to pierwszy raz zdecydowałem się na zainstalowanie KDE Neon (więcej dowiecie się >>stąd<<). Po dosyć długim romansie z Linux Mint zdecydowałem się na ponowną instalację KDE Neon. Podobnie tak jak w przeszłości, tak i teraz jest wręcz zauroczony. Każdy jeden element możemy zmodyfikować w dowolny sposób, dzięki czemu wszystko jest nie tylko spójne, ale również wygląda i działa dokładnie tak jak my chcemy. Mało tego, Plasma stała się naprawdę wydajnym środowiskiem i już teraz możemy opisać je jako jedne z najlżejszych środowisk graficznych.

Warto przeczytać: KDE Neon – moje linuxowe odkrycie 2019 roku

KDE Plasma w wersji 5.19

Nowa wersja Plasmy to przede wszystkim różne drobne poprawki i usprawnienia. Po pierwsze, Informacje o Systemie od teraz pokazują znacznie więcej informacji, również o układzie graficznym. Sporych usprawnień doczekały się także ikony tray – chociażby centrum multimediów dostało znacznie więcej możliwości. Zajęto się również samymi widgetami na pulpicie (tzw. Plazmoidami), gdzie dodano taki z miernikami systemowymi (zużycie CPU, pamięci RAM itd.).

tray icons

W ustawieniach znajdziemy takie nowe elementy jak zmiana prędkości przewijania myszką oraz touchpadem, a także automatyczną rotację ekranu kiedy to korzystamy z Wayland, Ponadto od teraz Okular (program do przeglądania dokumentów PDF) pozwala na przybliżenie nawet o 1600%, usprawniono przenoszenie plików między kartami w Dolphin (menedżer plików) oraz dodano nowe tapety.

Z KDE Plasma 5.19 już można korzystać instalując niestabilną wersję systemu KDE Neon. Natomiast w stabilnej odsłonie OS-a nowe środowisko powinno pojawić się już niedługo!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!