KDE Plasma 5.20.5 już jest! Co nowego dodano?

KDE Plasma 5.20.5 już jest! Co nowego dodano?

KDE Plasma to jedno z najlepszych środowisk graficznych na Linuxie. Sam z niego korzystałem za sprawą KDE Neon, czyli dedykowanego systemu pod Plazmę, który to zawsze oferuje najnowszą wersję środowiska. Twórcy właśnie wydali finalną wersję KDE Plasma 5.20.5!

KDE PLASMA 5.20

Jak sami twórcy twierdzą, 5.20 jest ogromnym wydaniem. Przede wszystkim twórcy porzucają wyświetlanie otwartych okien na pasku zadań z pełnymi nazwami i zostawiają same ikony (podobnie jak ma to miejsce w Windows 10 i Linux Mint z Cinnamon). Dodatkowo aplet zegarka od teraz domyślnie wyświetla datę. Aby włączyć tryb nie przeszkadzać od tego momentu wystarczy kliknąć w ikonkę powiadomień. Przeprojektowano także okienka bąbelkowe, które pojawiają się podczas zmiany głośności czy jasności ekranu. Ciekawym dodatkiem jest także możliwość zablokowania ładowania baterii poniżej poziomu 100% (na przykład na 95%), co przydaje się jeśli często korzystamy z laptopa na zasilaczu, a nie chcemy uszkodzić baterii.

Kompletnie przeprojektowano ustawienia Autostart, Bluetooth, User Manager i od teraz powinno wygodniej się z nich korzystać. Oddano także możliwość lepszej konfiguracji touchpada. Zmieniono domyślny skrót do przenoszenia i zmiany rozmiaru okien, a aplikacje paska nagłówka GTK zaczną obsługiwać przyciski paska tytułowego, natomiast kiedy zacznie kończyć się miejsce na Twoim dysku, to powinieneś dostać stosowne powiadomienie. Ulepszono także wsparcie dla Wayland.

Warto zobaczyć: KDE Plasma 5.20 Stable już jest! Co nowego dodano?

Co w KDE Plasma 5.20.5?

Jest to już piąte wydanie wewnętrzne KDE Plasma 5.20, którego celem jest naprawa błędów czy poprawa innych elementów. Co więc znajdziemy w 5.20.5? Poprawiono przede wszystkim błędy związane z modułem Pogody, a także te z efektami w aplikacjach GTK3 (czego sam doświadczyłem). Poprawiono także chowanie znaków podczas wpisywania haseł na klawiaturze wirtualnej.

Wybierak emoji od teraz pokazuje kartę “Ostatnie” zaraz po włączeniu, a w Plasma-NetworkManager naprawiono problem ze skakaniem pola tekstowego podczas wpisywania hasła. Co ważne, dodano także obsługę spotkań online opartych o protokół WebRTC kiedy to korzystamy z serwera Wayland.

Warto przeczytać: W 2021 środowisko KDE Plasma ma stać się jeszcze lepsze!

KDE Plasma 5.20.5 to ostatnie wydanie wewnętrzne tego środowiska graficznego. Następna duża aktualizacja Plazmy zostanie oznaczona jako 5.21. A co ona będzie zawierać? Tego dowiecie się z tego >>wpisu<<.

Z jakiego systemu operacyjnego korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!