KDE Plasma 5.20 Stable już jest! Co nowego dodano?

KDE Plasma 5.20 Stable już jest! Co nowego dodano?

KDE Plasma to jedno z najlepszych środowisk graficznych na Linuxie. Sam z niego korzystam za sprawą KDE Neon, czyli dedykowanego systemu pod Plazmę, który to zawsze oferuje najnowszą wersję środowiska. Właśnie zostało wydana KDE Plasma 5.20 w wersji stabilnej!

KDE PLASMA

Z KDE miałem kontakt już jakiś czas temu kiedy to pierwszy raz zdecydowałem się na zainstalowanie KDE Neon (więcej dowiecie się >>stąd<<). Po dosyć długim romansie z Linux Mint zdecydowałem się na ponowną instalację KDE Neon. Podobnie tak jak w przeszłości, tak i teraz jest wręcz zauroczony. Każdy jeden element możemy zmodyfikować w dowolny sposób, dzięki czemu wszystko jest nie tylko spójne, ale również wygląda i działa dokładnie tak jak my chcemy. Mało tego, Plazma stała się naprawdę wydajnym środowiskiem i już teraz możemy opisać je jako jedne z najlżejszych środowisk graficznych.

*Warto przeczytać: KDE Neon – moje linuxowe odkrycie 2019 roku*

KDE Plasma 5.20

Ostatnie paręnaście godzin to ważny czas dla fanów Plazmy. Wszystko za sprawą tego, że mogą instalować stabilną wersję najnowszej odsłony środowiska. Jak sami twórcy twierdzą, 5.20 jest ogromnym wydaniem. Przede wszystkim twórcy porzucają wyświetlanie otwartych okien na pasku zadań z pełnymi nazwami i zostawiają same ikony (podobnie jak ma to miejsce w Windows 10 i Linux Mint z Cinnamon). Dodatkowo aplet zegarka od teraz domyślnie wyświetla datę. Aby włączyć tryb nie przeszkadzać od tego momentu wystarczy kliknąć w ikonkę powiadomień. Przeprojektowano także okienka bąbelkowe, które pojawiają się podczas zmiany głośności czy jasności ekranu. Ciekawym dodatkiem jest także możliwość zablokowania ładowania baterii poniżej poziomu 100% (na przykład na 95%), co przydaje się jeśli często korzystamy z laptopa na zasilaczu, a nie chcemy uszkodzić baterii.

Kompletnie przeprojektowano ustawienia Autostart, Bluetooth, User Manager i od teraz powinno wygodniej się z nich korzystać. Oddano także możliwość lepszej konfiguracji touchpada. Zmieniono domyślny skrót do przenoszenia i zmiany rozmiaru okien, a aplikacje paska nagłówka GTK zaczną obsługiwać przyciski paska tytułowego, natomiast kiedy zacznie kończyć się miejsce na Twoim dysku, to powinieneś dostać stosowne powiadomienie. Ulepszono także wsparcie dla Wayland.

Warto zobaczyć: Możesz zainstalować Notepad++ na Linuxie, ale nie wiem po co

Środowisko KDE Plasma 5.20 już jest dostępne w repozytoriach większości dystrybucji typu Rolling Release, czego przykładem może być Manjaro Linux lub własny system od KDE, czyli KDE Neon (z którego sam korzystam).

Korzystacie z Plazmy? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!