W 2021 środowisko KDE Plasma ma stać się jeszcze lepsze!

kde plasma
Pulpit KDE Plasma

KDE Plasma to jedno z najlepszych środowisk graficznych na Linuxie. Sam z niego korzystałem za sprawą KDE Neon, czyli dedykowanego systemu pod Plazmę, który to zawsze oferuje najnowszą wersję środowiska. Twórcy projektu właśnie opublikowali plany rozwojowe na 2021 rok!

KDE PLASMA

Z KDE miałem kontakt już jakiś czas temu kiedy to pierwszy raz zdecydowałem się na zainstalowanie KDE Neon (więcej dowiecie się >>stąd<<). Po dosyć długim romansie z Linux Mint zdecydowałem się na ponowną instalację KDE Neon. Podobnie tak jak w przeszłości, tak i teraz jestem wręcz zauroczony. Każdy jeden element możemy zmodyfikować w dowolny sposób, dzięki czemu wszystko jest nie tylko spójne, ale również wygląda i działa dokładnie tak jak my chcemy. Mało tego, Plazma stała się naprawdę wydajnym środowiskiem i już teraz możemy opisać je jako jedne z najlżejszych środowisk graficznych.

Warto przeczytać: KDE Neon – moje linuxowe odkrycie 2019 roku

KDE Plasma w 2021 ma świetnie współpracować z serwerem wyświetlania Wayland

Twórcy KDE Plasma postanowili podzielić się postanowieniami na 2021 rok. Jak się okazuje, nowości i zmian ma być całkiem sporo. Przede wszystkim deweloperzy twierdzą, że jeszcze w tym roku KDE Plasma będzie wystarczająco dobrze współpracować z serwerem wyświetlania Wayland. Już w 2020 dodano wiele poprawek i nowości, dzięki czemu Plasma jakoś współdziałała z o wiele nowocześniejszym Waylandem, jednak nie był to wystarczający poziom użyteczności. Dzięki zmianom jeszcze w 2021 będziemy w stanie porzucić już dawno przestarzały Xorg na rzecz coś o wiele lepszego.

Deweloperzy szykują również implementację natywnej współpracy środowiska z czytnikami linii papilarnych. Tak naprawdę jest to jeden z elementów, gdzie KDE Plasma musi dogonić GNOME, które to dodało wiele poprawek dla tej funkcji w 2020 roku. Może się to wydawać drobnostką, jednak aktualnie coraz więcej laptopów oferuje czytnik linii papilarnych, dlatego też implementacja natywnej obsługi tego sprzętu może okazać się dla wielu kluczowa.

Gogle wirtualnej rzeczywistości od Apple będą mieć potężną specyfikację

Ponadto twórcy zamierzają dalej unowocześniać standardowy motyw Bryza, o czym więcej pisaliśmy >>tutaj<<. Co ważne, pojawić się ma też nowe Menu Start, które w końcu będzie się nieco odróżniać od tego co mamy chociażby w Windows 10. Co ciekawe, pomysł nowego menu spotkał się ze sporą krytyką, więc możliwe, że deweloperzy jeszcze coś zmienią.

Korzystaliście kiedyś z KDE Plasma? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!