W 2021 środowisko KDE Plasma ma stać się jeszcze lepsze!

kde plasma
Pulpit KDE Plasma

KDE Plasma to jedno z najlepszych środowisk graficznych na Linuxie. Sam z niego korzystałem za sprawą KDE Neon, czyli dedykowanego systemu pod Plazmę, który to zawsze oferuje najnowszą wersję środowiska. Twórcy projektu właśnie opublikowali plany rozwojowe na 2021 rok!

KDE PLASMA

Z KDE miałem kontakt już jakiś czas temu kiedy to pierwszy raz zdecydowałem się na zainstalowanie KDE Neon (więcej dowiecie się >>stąd<<). Po dosyć długim romansie z Linux Mint zdecydowałem się na ponowną instalację KDE Neon. Podobnie tak jak w przeszłości, tak i teraz jestem wręcz zauroczony. Każdy jeden element możemy zmodyfikować w dowolny sposób, dzięki czemu wszystko jest nie tylko spójne, ale również wygląda i działa dokładnie tak jak my chcemy. Mało tego, Plazma stała się naprawdę wydajnym środowiskiem i już teraz możemy opisać je jako jedne z najlżejszych środowisk graficznych.

Warto przeczytać: KDE Neon – moje linuxowe odkrycie 2019 roku

KDE Plasma w 2021 ma świetnie współpracować z serwerem wyświetlania Wayland

Twórcy KDE Plasma postanowili podzielić się postanowieniami na 2021 rok. Jak się okazuje, nowości i zmian ma być całkiem sporo. Przede wszystkim deweloperzy twierdzą, że jeszcze w tym roku KDE Plasma będzie wystarczająco dobrze współpracować z serwerem wyświetlania Wayland. Już w 2020 dodano wiele poprawek i nowości, dzięki czemu Plasma jakoś współdziałała z o wiele nowocześniejszym Waylandem, jednak nie był to wystarczający poziom użyteczności. Dzięki zmianom jeszcze w 2021 będziemy w stanie porzucić już dawno przestarzały Xorg na rzecz coś o wiele lepszego.

Deweloperzy szykują również implementację natywnej współpracy środowiska z czytnikami linii papilarnych. Tak naprawdę jest to jeden z elementów, gdzie KDE Plasma musi dogonić GNOME, które to dodało wiele poprawek dla tej funkcji w 2020 roku. Może się to wydawać drobnostką, jednak aktualnie coraz więcej laptopów oferuje czytnik linii papilarnych, dlatego też implementacja natywnej obsługi tego sprzętu może okazać się dla wielu kluczowa.

W 2021 środowisko KDE Plasma ma stać się jeszcze lepsze!

Ponadto twórcy zamierzają dalej unowocześniać standardowy motyw Bryza, o czym więcej pisaliśmy >>tutaj<<. Co ważne, pojawić się ma też nowe Menu Start, które w końcu będzie się nieco odróżniać od tego co mamy chociażby w Windows 10. Co ciekawe, pomysł nowego menu spotkał się ze sporą krytyką, więc możliwe, że deweloperzy jeszcze coś zmienią.

Korzystaliście kiedyś z KDE Plasma? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!