KDE Plasma 5.20 Beta już jest! Co nowego dodano?

kde plasma

KDE Plasma to jedno z najlepszych środowisk graficznych na Linuxie. Sam z niego korzystam za sprawą KDE Neon, czyli dedykowanego systemu pod Plasmę, który to zawsze oferuje najnowszą wersję środowiska. Właśnie zostało wydana KDE Plasma 5.20 Beta!

KDE PLASMA

Z KDE miałem kontakt już jakiś czas temu kiedy to pierwszy raz zdecydowałem się na zainstalowanie KDE Neon (więcej dowiecie się >>stąd<<). Po dosyć długim romansie z Linux Mint zdecydowałem się na ponowną instalację KDE Neon. Podobnie tak jak w przeszłości, tak i teraz jest wręcz zauroczony. Każdy jeden element możemy zmodyfikować w dowolny sposób, dzięki czemu wszystko jest nie tylko spójne, ale również wygląda i działa dokładnie tak jak my chcemy. Mało tego, Plasma stała się naprawdę wydajnym środowiskiem i już teraz możemy opisać je jako jedne z najlżejszych środowisk graficznych.

Warto przeczytać: KDE Neon – moje linuxowe odkrycie 2019 roku

KDE Plasma 5.19 została wydana jakiś czas temu i wniosła kilka ciekawych nowości. Warto sobie wymienić przemodelowane centrum multimediów, nieco przerobione ustawienia systemowe czy kompletnie nowe widżety (zwane tutaj plazmoidami).

O KDE Plasma 5.19 więcej dowiesz się z: Środowisko KDE Plasma 5.19 zostało wydane, a my je już zainstalowaliśmy!

KDE Plasma 5.20 Beta

Zgodnie z zapowiedziami KDE Plasma 5.20 Beta została już wydana. Jak sami twórcy twierdzą, 5.20 ma być ogromnym wydaniem. Przede wszystkim twórcy porzucają wyświetlanie otwartych okien na pasku zadań z pełnymi nazwami i zostawiają same ikony (podobnie jak ma to miejsce w Windows 10 i Linux Mint z Cinnamon). Dodatkowo aplet zegarka od teraz domyślnie wyświetla datę. Aby włączyć tryb nie przeszkadzać od tego momentu wystarczy kliknąć w ikonkę powiadomień. Przeprojektowano także okienka bąbelkowe, które pojawiają się podczas zmiany głośności czy jasności ekranu. Ciekawym dodatkiem jest także możliwość zablokowania ładowania baterii poniżej poziomu 100% (na przykład na 95%), aby pomóc kondycji baterii.

Kompletnie przeprojektowano ustawienia Autostart, Bluetooth, User Manager i od teraz powinno wygodniej się z nich korzystać. Oddano także możliwość lepszej konifguracji touchpada. Zmieniono domyślny skrót do przenoszenia i zmiany rozmiaru okien, a aplikacje paska nagłówka GTK zaczną obsługiwać przyciski paska tytułowego, natomiast kiedy zacznie kończyć się miejsce na Twoim dysku, to powinieneś dostać stosowne powiadomienie. Ulepszono także wsparcie dla Wayland.

KDE Plasma 5.20 Beta już jest! Co nowego dodano?

KDE Plasma 5.20 póki co jest dostępna tylko w kanale Beta. Natomiast już 13 października zostanie wydana w wersji stabilnej i w pierwszej kolejności zainstalować ją będą mogli użytkownicy KDE Neon oraz innych dystrybucji ciągłych, chociażby Manjaro Linux.

Czekacie na KDE Plasma 5.20? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!