KDE Plasma 5.24 wreszcie obsłuży czytniki linii papilarnych!

kde plasma
Pulpit KDE Plasma

KDE Plasma to środowisko graficzne naprawdę dynamicznie się rozwijające, a dodawane nowości są przydatne i po prostu przyjemne. Dlatego to aż dziwne, że do tej pory nie było tutaj obsługi czytników linii papilarnych, które to w laptopach występują od bardzo dawna. W KDE Plasma 5.24 to się jednak zmieni.

KDE Plasma to środowisko graficzne dla systemów typu Linux. W standardzie interfejs przypomina Windowsa 10, jednak ogromne możliwości modyfikacji pozwalają nie tylko odtwarzać inne znane designy, ale też tworzyć własne. Sam z KDE Plasma korzystałem całkiem długo i choć teraz jestem GNOME-boy, tak przez długi okres korzystałem tylko z Plazmy. Warto dodać, że to właśnie KDE Plasma będzie dostępna w systemie SteamOS na Steam Deck.

sparkylinux-kde-plasma

KDE Plasma obsłuży czytnik linii papilarnych. Jego wykorzystanie będzie szersze niż logowanie do konta

Czytniki linii papilarnych to element, który już od dawna spotkamy w chociażby w laptopach. Ich obsługę od dłuższego czasu ma GNOME, co pozwala nam na szybsze i bezpieczne logowanie się do systemu, jak i weryfikowanie swojego użytkownika. Dziwne, że dopiero teraz KDE Plasma nabędzie taką opcję, jednak lepiej późno niż wcale.

KDE Plasma 5.24 wreszcie pozwoli wygodnie korzystać z czytnika linii papilarnych. Odpowiednią opcję znajdziemy w ustawieniach profilu użytkownika. Czytnik linii papilarnych pomoże nam nie tylko zalogować się szybciej na swoje konto, ale także przyspieszy wpisywanie hasła kiedy o nie zapyta nas jakiś program. Ba! Czytnik linii papilarnych zadziała także w terminalu, kiedy to wpiszemy komendę sudo.

KDE Plasma 5.24 ma pojawić się 8 lutego 2022 roku. Zapewne od razu skorzystają z tej wersji użytkownicy systemów KDE neon i Manjaro Linux KDE Edition. W przypadku Kubuntu będzie trzeba poczekać na kolejny release systemu.

Źródło: KDE przez 9to5Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!