KDE Plasma uaktualnione do wersji 5.18 LTS. Co nowego dodano?

KDE Plasma uaktualnione do wersji 5.18 LTS. Co nowego dodano?
Standardowy intefejs w KDE Neon (fot. addictivetips.com)

O środowisku graficznym KDE Plasma piszemy dosyć często. Powodem tego jest fakt, że jest ono niezwykle popularne, rozbudowane, a zarazem dosyć lekkie. Właśnie pojawiła się aktualizacja do wersji 5.18, którą oznaczono jako LTS (Long-Term Support), która wnosi wiele ciekawych nowości.

KDE Plasma to niezwykle popularne środowisko graficzne obecne na wielu dystrybucjach, między innymi na Kubuntu, Open Suse, oraz KDE Neon (o tym systemie więcej dowiesz się >>stąd<< ). Środowisko to charakteryzuje się ogromnymi możliwościami konfiguracji oraz spójnością i integracją. Od jakiegoś czasu jest również dosyć lekkie, dzięki czemu dobrze sprawdza się nawet na starszych komputerach.

Warto przeczytać: KDE Neon – moje linuxowe odkrycie 2019 roku

KDE Plasma 5.18

KDE Plasma w wersji 5.18 wnosi wiele ciekawych nowości. Pierwszą z nich jest… emoji selector – no bo wszyscy wiemy jak ważne dla ludzkości są emoji. Poza tym, dodano funkcję powiadamiania o słabej baterii w urządzeniu bluetooth (na przykład w słuchawkach), odświeżony wygląd aplikacji GTK oraz wiele ulepszeń dla Discover – takiego sklepu z aplikacjami.

KDE Plasma uaktualnione do wersji 5.18 LTS. Co nowego dodano?

Ponadto znacznie poprawiono Fractional Scalling na X11 oraz “podatność” aplikacji systemowych na dotyk. Nie można nie zapomnieć o przeprojektowanym widżecie Audio Volume System, integracji przeglądarki internetowej z interfejsem, nowym ekranie logowania, wsparciu dla Flatpak, dodaniu podświetlenia nocnego oraz o lepszym systemie powiadomień. Muszę dodać, że wiele z nowości już opisywaliśmy w artykułach dotyczących mniejszych aktualizacji KDE Plasma (na przykład >>tutaj<<).

Korzystacie z KDE Plasma? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!