Klucze Yubico U2F – Podstawa nowoczesnego bezpieczeństwa w sieci

Klucze U2F Yubico
Klucze U2F Yubico

Weryfikacja dwuetapowa to nie tylko ważny dodatek do bezpieczeństwa, ale też coraz częściej wręcz wymóg. Najlepszym sposobem wykorzystania autoryzacji 2FA jest użycie klucza bezpieczeństwa. Dzisiaj, na przykładzie produktów Yubico, przyjrzymy się dlaczego warto skorzystać właśnie z kluczy U2F.

Weryfikacja dwuetapowa to wymóg utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa naszego cyfrowego świata

Kiedy do logowania się do danego portalu, danej usługi korzystamy tylko z loginu i hasła, to mowa o weryfikacji jednoetapowej. Mocne, unikatowe hasło może być całkiem dobrym zabezpieczeniem, ale z pewnością nie jest wystarczającym. Dlatego też dodaje się drugi etap weryfikacji. Bardzo często wykorzystywane są do tego kody TOTP generowane na jakimś urządzeniu, na przykład w telefonie, w specjalnej aplikacji. Jest to całkiem dobra metoda zabezpieczenia, ale w zasadzie wielu uważa ją za półśrodek – tym bardziej, że w zasadzie można włamać się na konto przypisane do naszego generatora kodów lub skopiować jego sejf i generować te kody na oddzielnym sprzęcie.

Dlatego też najlepszym sposobem zabezpieczenia swojego cyfrowego życia jest skorzystanie z kluczy U2F. Dlaczego? Otóż do zalogowania się na nasze konto zabezpieczone takim kluczem wymagane jest posiadanie fizycznego klucza U2F. Bez jego faktycznego podpięcia do portu USB lub zbliżenia do NFC, osoba włamująca się praktycznie nie ma możliwości zalogowania się na nasze konto. O tym, że klucze U2F są świetne, powoli przekonują się także banki, ponieważ już pierwsze instytucje w Polsce wprowadzają ich obsługę. 

Klucze Yubico U2F – dlaczego warto?

Yubico to jeden z najpopularniejszych producentów kluczy U2F. Jego wyposażenie jest kompatybilne z wieloma usługami, co sprawia, że kluczem tej marki zabezpieczymy mnóstwo kont, w tym mowa o Facebooku, mailu czy Instagramie. W swojej ofercie Yubico ma różne rodzaje kluczy, między innymi model Yubico YubiKey 5C nano, który jest naprawdę niewielki. Ciekawym modelem jest też YubiKey 5Ci, który został zakończony wtyczkami USB po obu stronach – po jednej jest USB-C, a po drugiej Lightning.

Klucze U2F Yubico
Klucz U2F Yubico

Klucze Yubico są kompatybilne z wieloma urządzeniami. Bez problemu skorzystamy z nich na urządzeniach z iOS, macOS, Windowsem, Androidem czy Linuksem. Klucze Yubico użyjemy także w wielu przeglądarkach internetowych, w tym w Google Chrome, Safari, Opera czy Mozilla Firefox. 

Klucze U2F Yubico
Klucz U2F Yubico

Wiele modeli kluczy U2F możemy dodatkowo zabezpieczyć. Otóż wymagają one nie tylko wpięcia klucza do portu USB, ale też zeskanowania linii papilarnych naszego palca. Jest to potężne zabezpieczenie, które zablokuje dostęp do klucza nawet jeśli ten zostanie nam skradziony. Przykładem takiego klucza jest Yubico YubiKey BIO. 

Klucze U2F Yubico
Klucz U2F Yubico

Warto tutaj zaznaczyć, że kluczy powinno się mieć dwa, gdzie jeden z nich jest klonem tego głównego. Dlaczego? Otóż w razie zgubienia (a jeśli taki klucz nosimy przy sobie, to o to nietrudno) nie tracimy dostępu do swoich kont. Drugi klucz najlepiej schować w sejfie lub w innym, zaufanym miejscu. Bogaty wachlarz różnych rodzajów kluczy sprawia, że możemy wyposażyć się w dwa różne modele i sprawdzić, który nam lepiej pasuje!

Klucze U2F Yubico
Klucz U2F Yubico

Podsumowanie

Skorzystanie z kluczy Yubico U2F znacząco wpływa na nasze bezpieczeństwo w sieci. Użycie takiego klucza jako drugiego składnika weryfikacji może naprawdę skutecznie zabezpieczyć nasze cyfrowe konta i nawet często może uchronić nas przed wieloma scamami czy innymi włamaniami. Zakup klucza U2F to potężna inwestycja w cyfrowe bezpieczeństwo.

Artykuł sponsorowany. Artykuł powstał przy współpracy z marką Yubico i sklepem TechLord

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!