Unia Europejska chce, aby wszystkie telefony miały ten sam port USB typu C

green cell hub usb-c
HUB USB-C od Green Cell

Choć sytuacja z ładowarkami i złączami wygląda lepiej w 2021 roku niż kiedykolwiek, tak nadal są producenci, którzy stawiają na własne rozwiązania, zamiast po prostu skorzystać z gotowych i szeroko znanych standardów. Zaradzić temu postanowiła Komisja Europejska, która chce, aby producenci korzystali z tego samego standardu. Mowa tu nie tylko o samych złączach do ładowania.

KE: To samo złącze do ładowania w wielu urządzeniach. Takie same technologie szybkiego ładowania

I tak teraz nie jest aż tak źle, bowiem wielu producentów decyduje się na złącze USB typu C do ładowania. Mowa tu nie tylko o smartfonach, ale również tabletach, słuchawkach, konsolach oraz laptopach. Nadal jednak nie wszyscy tak robią i nawet jeśli decydują się na na popularny port USB-C, to jednak wdrażają własną technologię szybkiego ładowania, która nie jest zgodna z innymi urządzeniami. Komisja Europejska chce temu zaradzić.

Otóż KE chce, abyśmy nie musieli mieć tysiąca przeróżnych kabli i ładowarek, a po prostu jeden, uniwersalny zestaw. Mało tego, ma być również jeden standard szybkiego ładowania, co jest niezwykle przydatne. Otóż wiele ładowarek z szybkim ładowaniem Power Delivery do telefonów ładuje również laptopy. Nie jest jednak tak w przypadku m.in. OnePlusa, który to ma własny standard, znacznie różniący się od Power Delivery.

OnePlus jednak nadal ma USB-C, a kiedy nie mamy dostępu do oryginalnej ładowarki, to zawsze możemy skorzystać z wolniejszego, ale nadal bardzo szybkiego ładowania zgodnego z Power Delivery. Większym problemem jest Apple i wykorzystywane przez nich złącze Lightning. Amerykański gigant bardzo dobrze zna zalety USB-C i implementuje w wielu urządzeniach, chociażby w ostatnio pokazanym iPadzie Mini. iPhone jednak nadal pozostaje ze starym złączem.

Nowe regulacje miałyby też również sprawić, że moglibyśmy zakupić sprzęt elektroniczny bez ładowarki w zestawie. W świecie jednego standardu ma to sens, bowiem możemy zawsze korzystać z ładowarki, którą nabyliśmy wcześniej.

ładowarka green cell

Pomysł wydaje się być bardzo dobry. Sam od jakiegoś czasu próbuje wprowadzić USB-C tam, gdzie to możliwe. To sprawia, że jedną ładowarką Baseus GaN Pro 65 W ładuję zarówno laptopa, jak i telefon (choć jest to OnePlus i najszybsze ładowanie jest na oryginalnej ładowarce, jednak te z Baseus GaN Pro 65 W jest satysfakcjonujące).

Źródło: Komisja Europejska

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!