Koniec z Samsungami produkowanymi w Chinach. Producent zamyka ostatnią fabrykę!

Samsung Galaxy S10e
Samsung Galaxy S10e

Samsung podjął decyzję. Koreański gigant postanowił zamknąć swoją ostatnią fabrykę znajdującą się w Chinach. Tym samym już nigdy nie zobaczymy urządzeń tego producenta z napisem ,,Made in China”. Jaki jest powód tej decyzji?

Samsung nie wierzy w swój sukces na rynku chińskim

Chiny to naprawdę trudny rynek zbytu. I doskonale wiedzą o tym producenci. W Państwie Środka sprzedają się przede wszystkim smartfony krajowych marek oraz topowe urządzenia Apple czy Huawei. Samsung w 2013 roku mógł pochwalić się udziałami w rynku chińskim na poziomie aż 15%. W roku 2019 udział ten spadł do zaledwie jednego procenta. Nic zatem dziwnego, że koreański gigant po prostu nie chce walczyć o klientów z Państwa Środka, ponieważ ci wolę wybierać rozwiązania konkurencji.

Teraz Samsung postanowił zamknąć swoją ostatnią fabrykę znajdującą się w Chinach. Tak naprawdę proces przeniesienia produkcji z Państwa Środka do innych państw trwał już od jakiegoś czasu. Proces ten nie jest zbyt trudny za sprawą gigantycznej wręcz fabryki w Indiach. To właśnie tam będzie produkowana większość urządzeń koreańskiego producenta. Kolejną przyczyną zamknięcia fabryki w Chinach mogą być stale rosnące koszta produkcji w tym kraju. Polityka rządu Państwa Środka może sprawić, że coraz to więcej firm będzie chciało otworzyć własne fabryki w Indiach czy Wietnamie.

Zobacz także: W sieci krążą plotki o aparacie w nadchodzącym Samsung Galaxy S11!

Podobną sytuację jakiś czas temu widzieliśmy z Sony. Japoński producent postanowił zamknąć wszystkie fabryki w samych Chinach i przeniósł je do Tajlandii jednocześnie znacząco zmniejszając koszty produkcji. Czy tą samą drogą pójdą także inni giganci? Tego niestety nie możemy stwierdzić ze stuprocentową pewnością, ale wiele na to wskazuje. Czy produkcja smartfonów w Indiach, Wietnamie czy Tajlandii przyczyni się do poprawy jakości tych sprzętów? Czas pokaże. Pozostaje nam czekać na kolejne informacje na ten temat.

Co myślicie o decyzji Samsunga? Czy waszym zdaniem przeniesienie fabryk z Chin do innych krajów przyniesie jakiekolwiek zmiany? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!