Ktoś zmienił Raspberry Pi w TV Stick. To bardzo ciekawy projekt

raspberry pi
(fot. Tomshardware)

O Raspberry Pi na łamach ROOTBLOG-a pisaliśmy dosyć często. Ba! Nawet RPi 4 testowaliśmy. Jak się okazuje, ktoś zamienił ten minikomputer w ostatnio popularny TV Stick!

Raspberry Pi jako Smart TV w formie pendrive’a

Wykorzystywanie Raspberry Pi jako system Smart TV nie jest niczym nowym. Wszak jest to nawet popularny projekt. Zalety rozwiązania są spore, bowiem sam komputer jest tani, a do tego ma się nad nim pełną kontrolę i można na nim zainstalować dowolny system – w tym taki z Kodi lub z Plasma Bigscreen.

Ktoś jednak postanowił projekt znacznie usprawnić. Zrobił coś oczywistego, a jednak wyjątkowego. Otóż na malinkę nałożono specjalną nakładkę dodającą męskie złącze HDMI, co pozwala na wpięcie maliny do telewizora – tak jak pendrive. Całkiem wygodne, eleganckie i elastyczne rozwiązanie.

tv stick raspberry
(fot. Tomshardware)

Do projektu wykorzystano specjalną wersję Raspberry Pi Compute Module 4, który standardowo nie oferuje żadnych złączy. Dopiero zintegrowanie komputera z płytką daje nam dostęp do męskiego HDMI, USB-C do zasilania oraz dwóch wyjść HDMI. Znalazły się także dwa portu USB typu A, co daje nam możliwość podpięcia jakichś akcesoriów, na przykład kontrolerów do gier.

Prawdopodobnie istnieją dwie wersje projektu, gdzie jedna ma USB pionowo, a druga poziomo. Są też drobne różnice w radiatorach użytych do chłodzenia pasywnego (tzn. bez wentylatorów). Po zainstalowaniu LibreELEC czy RetroPi otrzymujemy urządzenie gotowe do wielu zastosowań.

Źródło: Tomshardware przez android.com.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!