Raspberry Pi Compute Module 4 – mniejsze rozmiary, większa wydajność

Raspberry Pi Compute Module 4 - mniejsze rozmiary, większa wydajność
Raspberry Pi Compute Module 4

Raspberry Pi to popularne minikomputery, które można wykorzystać na przeróżny sposób – jako domowy serwer NAS, jako podstawka do telewizora czy nawet jako komputer osobisty do pracy biurowej. Raspberry Foundation właśnie wydało nowy sprzęt o nazwie Raspberry Pi Compute Module 4.

Raspberry Pi to bardzo popularne, a zarazem udane komputery typu SBC. Oferują one tak ogromne możliwości, że jedyne co je ogranicza to nasza wyobraźnia. Sam miałem do czynienia z Raspberry Pi 4 i przeprowadziłem dwa projekty. W jednym z nich próbowałem korzystać z Raspberry jak z komputera biurowego, a w drugim zdecydowałem się na przerobienie Malinki na podstawkę do telewizora.

Więcej dowiecie się stąd: ROOTBERRY Pi: Raspberry Pi 4 jako desktop? Sprawdziliśmy

Raspberry Pi Compute Module 4

Raspberry Pi Compute Module 4 można w skrócie określić jako jeszcze mniejszą wersję modeli Pi 4. Nie jest to jednak zbyt precyzyjne określenie, bowiem w nowości od Raspberry Foundation brakuje większości portów I/O. Tak, na Compute Module 4 nie znajdziemy pinów GPIO czy złącz USB. Dlaczego? Z tego produktu nie korzysta się tak samo jak ze zwykłego Raspberry Pi i Compute Module będzie raczej częścią większych projektów z własnymi rozwiązaniami I/O.

Raspberry Pi Compute Module 4 - mniejsze rozmiary, większa wydajność
Raspberry Pi Compute Module 4

Raspberry Pi Compute Module 4 wykorzystuje ten sam procesor co większy brat, czyli 64-bitowy, czterordzeniowy układ BCM2711 o taktowaniu 1,5 GHz. Dodatkowo mamy tutaj 1, 2, 4 lub 8 gigabajtów pamięci RAM oraz wbudowaną pamięć eMMC o pojemności 8, 16 lub 32 gigabajtów. Opcjonalnie komputer możemy wyposażyć w WiFi oraz Bluetooth. W sprzedaży znajdziemy 32 różne warianty Computer Module, a najtańszy z nich kosztuje zaledwie 25 dolarów amerykańskich, czyli około 97 złotych. Istnieje również specjalna odsłona rozszerzona o porty I/O, takie jak USB, Ethernet czy Micro HDMI. Jak twierdzi producent, jest to aktualnie najwydajniejsza wersja Compute Module.

Co myślicie o Compute Module 4? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!