Lakka OS zamieni Twój stary komputer w retro konsolę

Lakka OS

Retro gaming to ostatnio dosyć głośny temat. Coraz popularniejsze stają się retro konsole oferujące emulowanie wiele znanych nam konsol z końcówki XX i początku XXI wieku. Wiadomo, że sprzęt ten wymaga odpowiedniego oprogramowania. Przykładem czegoś takiego jest Lakka OS, czyli lekki Linux oferujący granie w starsze tytuły w bardzo wygodnej formie.

Tak, retro gaming to dosyć głośny temat. Nie ma co się dziwić, nowe konsole służące do grania w starsze tytuły są po prostu tanie (a nawet można je zrobić samemu), a gry są “darmowe”. No okej – nie są darmowe, ale w większości przypadków uruchamiamy je z obrazów nośników, które zazwyczaj pobiera się z różnych witryn internetowych.

Sam wyposażyłem się w narzędzie do grania w starsze gierki. W moim przypadku jest to jednak konsola Playstation Portable (czyli słynne PSP), która pozwala mi nie tylko na granie w gry przeznaczone stricte na nią, ale również na emulowanie innych, popularnych handheldów.

Playstation Portable (PSP) w 2019 roku – czy warto się zainteresować?

Lakka OS, czyli retro gaming w przyjemnym wydaniu

Jakiś czas temu pisałem o narzędziu RetroArch, które to zainstalowałem na PSP. Lakka OS ma wiele wspólnego z RetroArch, bowiem właśnie bazuje na tym systemie. Co równie ważne, jest jego oficjalną dystrybucją Linuxa. Czemu napisałem, że Lakka OS to retro gaming w przyjemnym wydaniu? 

Warto przeczytać: RetroArch na PSP, czyli używamy emulatora, by rozszerzyć bibliotekę gier!

Otóż Lakka OS oferuje interfejs, który do złudzenia przypomina XMB z takich konsol jak PSP czy Playstation 3. Ponadto, system jest oferowany na dość długą listę urządzeń. Swoje  dedykowane wersje mają takie sprzęty jak różne generacje Raspberry Pi, mini komputery od Allwinner oraz PINE64, a także zwykłe komputery PC.

Lakka OS zamieni Twój stary komputer w retro konsolę
Interfejs w Lakka OS

W tytule wpisu napisałem, że Lakka OS zamieni stary komputer w retro konsolę. To prawda – system ten często instalowany jest na starszych sprzętach tylko po to, aby móc wygodnie grać w starsze tytuły. Załóżmy, że mamy stary laptop, na którym zainstalujemy Lakka OS. Do tego dokupujemy bezprzewodowe kontrolery (pady). Komputer podłączamy do telewizora i dostajemy świetną konsolę, którą łatwo jest nam schować do plecaka i przenieść w inne miejsce.

Co myślicie o Lakka OS? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!