RetroArch na PSP, czyli używamy emulatora, by rozszerzyć bibliotekę gier!

Konsola PSP
Konsola Sony PSP. Często nazywana najlepszą retro konsolą kieszonkową.

Biblioteka gier na PSP jest naprawdę bogata, jednak w tej konsolce drzemie o wiele większy potencjał. Dzisiaj zainstalujemy specjalny emulator, który pozwoli nam na wygodne granie w gierki z kompletnie innych konsol.

RetroArch na PSP – instalacja

Zainstalowanie emulatora RetroArch to bardzo prosta czynność. Potrzebujemy do tego przewodu mini USB oraz PSP z przerobionym softem. Aktualnie większość dostępnych na rynku wtórnym konsol pracuje właśnie na tym oprogramowaniu.

W poradniku nie skupię się na samej konfiguracji narzędzia RetroArch.

Playstation Portable (PSP) w 2019 roku – czy warto się zainteresować?

Zacznijmy od tego, że musimy pobrać odpowiednie pliki. Dlatego też wchodzimy na >stronę RetroArch< i pobieramy specjalną paczkę przygotowaną z myślą o PSP. Pobrane archiwum wypakowujemy i kopiujemy na konsolę, a dokładnie do podfolderu folderu PSP, a dokładnie do GAME. Następnie przechodzimy do konsoli PSP i uruchamiamy aplikację RetroArch. Po jej włączeniu wyłączamy ją i ponownie podłączamy konsolę do komputera.

Gdy wrócimy do foldery GAME to zauważymy, że powstał nowy katalog o nazwie RETROARCH. Gdy do niego wejdziemy to znajdziemy tam podkatalog DOWNLOADS. Tak, to właśnie tutaj będziemy wrzucać obrazy gier z innych konsol. Obrazy ten natomiast możemy pobrać z wielu witryn internetowych. Ja zdecydowałem się na przetestowanie emulatora na bazie gry Wolfenstein 3D z konsoli Super Nintendo Entertainment System, czyli w skrócie SNES.

Mamy 2019 a ja kupiłem konsolę Playstation Portable (PSP)…

Po uruchomieniu aplikacji RetroArch na PSP, wybieramy pozycję Load Content i tutaj szukamy katalog, w którym to znajduje się obraz gry. Niekiedy włączenie danego tytułu może potrwać nawet minutę bądź dwie.

RetroArch na PSP, czyli używamy emulatora, by rozszerzyć bibliotekę gier!
Wolfenstein 3D na PSP

Wolfenstein 3D działa na PSP całkiem OK, choć gra niestety nieco ścina. Prawdopodobnie gdybym pobrał tę grę na inną platformę (czyli nie na SNES-a), to może działałaby lepiej.

Podsumowanie

Jak można zauważyć, w bardzo prosty sposób możemy rozbudować możliwości naszej konsolki. Oczywiście PSP to tylko jeden z wielu przykładów. Tak jak pisałem >w poprzednim wpisie<, RetroArch jest dostępny na bardzo długą listę urządzeń i systemów. Wracając jednak do tematu PSP. Na pierwszego handhelda od Sony powstało wiele innych emulatorów i całkiem możliwe, że mogą one działać nieco lepiej niż RetroArch. Ten natomiast ma taką zaletę, że łączy wiele platform w jedną. To, co wybierzecie zależy od Was.

Co myślicie o RetroArch? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!