Lenovo nie planuje tworzyć własnych układów oraz własnego systemu operacyjnego

Lenovo Group

Ostatnimi czasy chińskie firmy nie śpią spokojnie. Po tym jak Stany Zjednoczone zrywają współpracę z Huaweiem, coraz częściej się mówi, że może to dotknąć to również innych przedsiębiorców z Azji.  Prezes Lenovo takiego scenariusza co do swojej korporacji jednak nie przewiduje.

Bez dmuchania na zimne

Po tym jak Stany Zjednoczone zakazały prowadzenia interesów z Huaweiem, prezes Huawei wypowiedział się, że od zeszłego roku mają plan B na takie okoliczności. Twierdzi, że posiadają wystarczającą ilość akcji, aby stali się całkowicie niezależni. Pracują nad własnym systemem operacyjnym na smartfony, oraz powstaje autorski sklep z aplikacjami, który zastąpi sławne Google Play Store. Za to dyrektor generalny Lenovo Group jednoznacznie oznajmił, że największy producent sprzętu komputerowego na świecie nie martwi się o przyszłość. Plotki o tym, że inne firmy mogą podzielić los Huaweia spływają po nim jak po kaczce. Nie mają zamiaru tworzyć własnego oprogramowania na telefony komórkowe.

Huawei Google

Zobacz też: Huawei prowadzi rozmowy z Aptoide, by znaleźć zastępstwo dla Sklepu Play

Yin i Yang

Postawa Lenovo wyraźnie kontrastuje z tą zaprezentowaną przez Huaweia. Podczas briefingu CEO Lenovo, Yang Yuanqing, miał powiedzieć: “Lenovo nie zamierza tworzyć systemów operacyjnych ani chipów, ponieważ globalizacja pozostaje nieuniknionym trendem, dlatego nie jest konieczne, aby firma specjalizowała się we wszystkim. Wykonamy swoją pracę i zrobimy to dobrze. Nadal będziemy współpracować z zaufanymi partnerami, żeby dostarczyć naszym użytkownikom najlepsze produkty.”

Lenovo CEO

Warto przeczytać: skROOT z Huawei: Panasonic i TSMC nie porzucają współpracy, wydalenie z WiFi Alliance i SD Association oraz negocjacje USA z Chinami

Huawei od dawna przygotowuje się na uzależnienie się od amerykańskich korporacji. Oprócz tego, chińska firma DJI, specjalizująca się w produkcji dronów, również oświadczyła, że pracują nad własną technologią, żeby nie musieć współpracować z Amerykanami. Warto nadmienić, że oficjalne stanowisko Lenovo pojawia się kilka dni po tym jak Huawei zostaje wpisany na czarną listę handlową, przez co nie ma możliwości zakupu amerykańskiej technologii. Doniesienia medialne mówią również o tym, że Huawei nie jest jedyną organizacją, którą Stany Zjednoczone traktują jako niebezpieczeństwo narodowe. Podobno na tej liście znajdują się również Digital Technology, Zhejiang Dahua Technology, Megvii.

Czy zerwanie współpracy z Huaweiem to koniec amerykańskich restrykcji czy dopiero początek?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!