Co można zrobić na smartfonie Librem 5? Na przykład zmontować film!

Co można zrobić na smartfonie Librem 5? Na przykład zmontować film!

Librem 5 to jeden z najciekawszych projektów smartfona z “prawdziwym Linuxem”. Jedną z jego najważniejszych funkcji jest możliwość wykorzystania go jako komputera PC. Firma Purism postanowiła pokazać nam co dokładnie można robić podpinając ten telefon do monitora. Efekty pracy mogą Was zdziwić!

Od kiedy tylko dołączyłem do redakcji ROOTBLOG, to na bieżąco informowałem Was w postępie w pracach nad Librem 5. Wiemy, że zostanie on wydany w kilku wersjach rozwojowych, a pierwsza z nich jakiś czas temu trafiła do swoich nabywców.

Warto przeczytać: Librem 5 – smartfon z Linuxem – już trafia do swoich właścicieli

Warto również przypomnieć sobie specyfikację smartfonu Librem 5. Od razu powiem, że koszt nowego egzemplarza to 699 USD, czyli około 2800 złotych.

Wyświetlacz5,7 cala o rozdzielczości 720 x 1440, wykonany w technologii IPS TFT
Procesor; grafikaiMX8M Quad Core, Cortex A53 @ 1,5 GHz; OpenGL/ES 3.1, OpenGL 3.0, Vulkan, OpenCL 1.2
Pamięć3 GB RAM; 32 GB eMMC
Łączność bezprzewodowaWiFi 2,4/5 GHz + Bluetooth 4, modem 3G i 4G
GPSTak
Przyciski do rozłączenia (killswitches)8 przycisków – możliwość odcięcia WiFi, Bluetooth oraz mikrofonu/kamery i GPS
Slot na kartę pamięciTak (do 2 terabajtów pojemności)
Kamera frontowa8 megapikseli
Kamera główna13 megapikseli wraz z diodą doświetlającą
WibracjeTak
Ładowanie za pomocąport USB-C; USB 3.0 z Power Delivery i strumieniowaniem obrazu wideo
Bateria3500 mAh z możliwością szybkiej wymiany
Dodatkowe informacje3,5 mm Jack, 1 głośnik mono, mikrofon i głośnik do rozmów, obsługa kart nanoSIM, kolorowa dioda powiadomień,

Co możesz zrobić na Librem 5? Na przykład zmontować film

Firma Purism właśnie udostępniła kolejne nagranie poświęcone smartfonowi Librem 5. Nie jest jednak to typowy film. Pokazuje on dokładny proces tworzenia oraz montowania filmu, a także tworzenia miniaturki i poprawy ścieżki audio pewnego filmu. Jakiego filmu? Dokładnie tego, na którym to wszystko jest pokazane!

Na nagraniu widzimy jak autor najpierw podłącza mikrofon do smartfonu i nagrywa potrzebne audio. Następnie uruchamia desktopową wersję Audacity i modyfikuje nagranie. Później uruchamia program do montażu (prawdopodobnie KDENLive) i montuje film. Nie zabrakło również tworzenia odpowiedniej miniaturki w edytorze grafiki GIMP. Dodatkowo możemy zobaczyć jak telefon radzi sobie z komputerową wersją przeglądarki oraz z nagraniem w wysokiej rozdzielczości (spoiler: jest świetnie!).

Finalnie otrzymujemy własnie to nagranie, które opowiada o tym całym procesie. Jak więc widzicie, możliwości Librem 5 są ogromne, a funkcja przerobienia smartfona w pełnoprawny komputer PC może okazać się naprawdę przydatna.

Chcielibyście korzystać z Librem 5? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!