Librem 5 żyje! Oryginalny smartfon z Linuksem dostanie znaczne poprawki

librem 5
(fot. Purism)

Mogliśmy nieco zapomnieć o Librem 5, czyli smartfonie z “prawdziwym Linuksem”, który to w zasadzie rozpoczął ten pewien trend. Jak się okazuje, twórcy nie odpuścili i właśnie pojawił się raport, a także plany na 2023 rok.

Librem 5

Librem 5 to projekt smartfona, który ma działać pod kontrolą “prawdziwego Linuksa”. Dzisiaj ten termin jest nieco bardziej rozbudowany, bowiem mamy kilka ciekawych projektów, w tym Ubuntu Touch czy mobilne GNOME oraz KDE Plasma. Jednak o Librem 5 dowiedzieliśmy się w 2017 roku, a pierwsze egzemplarze zaczęły trafiać do klientów w 2019 roku. Tutaj już rodzi się pierwsze pytanie. Otóż już w momencie premiery podzespoły Librem 5 były dalekie od flagowej półki, a więc jak sprawdzą się w 2023 roku? Oby telefon działał wyjątkowo szybko…

Warto również przypomnieć sobie specyfikację smartfonu Librem 5. Od razu powiem, że koszt nowego egzemplarza to 699 USD, czyli około 2953 złote.

Wyświetlacz5,7 cala o rozdzielczości 720 x 1440, wykonany w technologii IPS TFT
Procesor i grafikaiMX8M Quad Core, Cortex A53 @ 1,5 GHz; OpenGL/ES 3.1, OpenGL 3.0, Vulkan, OpenCL 1.2
Pamięć3 GB RAM; 32 GB eMMC
Łączność bezprzewodowaWiFi 2,4/5 GHz + Bluetooth 4, modem 3G i 4G
GPSTak
Przyciski do rozłączenia (killswitches)8 przycisków – możliwość odcięcia WiFi, Bluetooth oraz mikrofonu/kamery i GPS
Slot na kartę pamięciTak (do 2 terabajtów pojemności)
Kamera frontowa8 megapikseli
Kamera główna13 megapikseli wraz z diodą doświetlającą
WibracjeTak
Ładowanie za pomocąport USB-C; USB 3.0 z Power Delivery i strumieniowaniem obrazu wideo
Bateria4500 mAh z możliwością szybkiej wymiany
Dodatkowe informacje3,5 mm Jack, 1 głośnik mono, mikrofon i głośnik do rozmów, obsługa kart nanoSIM, kolorowa dioda powiadomień,
Librem 5
(fot. Purism)

Projekt Purism Librem 5 żyje. Twórcy mają dalsze plany na rozwój

Dlaczego przez długi czas niewiele słyszeliśmy o postępach w pracach nad Librem 5? Otóż podobno deweloperzy mieli tyle pracy, że właśnie nie było na to czasu. Teraz jednak postanowiono podzielić się nowościami. Otóż system PureOS wykorzystujący środowisko Phosh doczeka się nowej edycji o nazwie “Crimson”, która będzie bazować na Debianie 12. Zawrze ona wiele poprawek, w tym ulepszeń związanych z doświadczeniami z użytkowania. To właśnie ten aspekt ma być naprawdę dopracowany, między innymi dzięki wykorzystaniu nowych bibliotek GTK (zapewne GTK4). Ponadto PureOS ma być teraz o wiele częściej aktualizowany. Phosh ma lepiej zachowywać się także w trybie desktopowym.

Twórcy pochwalili się również innymi nowościami. Chociażby znacznie ulepszono czasy pracy na baterii. Celem jest uzyskanie całego dnia pracy bez potrzeby doładowywania. Dodano także obsługę GPS (która ma być ulepszona), a Bluetooth ma działać lepiej. Pochwalono się także, że można “już” nagrywać filmy wideo za pomocą Librem 5. Twórcy mają skupić się na poprawie już istniejących funkcji w aplikacji aparatu, aby ta działała lepiej.

Zdecydowano się także na zmianę przeglądarki – domyślnie użytkownicy dostaną Firefoksa, ale firma Purism ma dalej pomagać w rozwoju GNOME Web. Poprawki można będzie dostrzec także w aspekcie rozmów wideo i chatów. Do platformy Librem One będzie można zalogować się poprzez GNOME Online Accounts. Twórcy mają też w zamiarze wiele innych poprawek, w tym w aspekcie sklepu z aplikacjami, synchronizacji danych czy nawet muzyki.

Warto tutaj zaznaczyć, że Librem 5 to nie jest platforma deweloperska, a faktyczny telefon, który został sprzedany wielu ludziom w wysokiej cenie. Koszty można wybaczyć, podobnie jak początkowe problemy z oprogramowaniem, jednak prace nad tym projektem trwają naprawdę długo, a dopiero teraz użytkownicy dostają doświadczenia, które są wręcz podstawą w normalnym użytkowaniu. Zapowiadało się tak, jakby Librem 5 miał przodować w rozwoju mobilnego Linuksa, jednak wygląda na to, że to jednak inne projekty przejmą tę pałeczkę.

Źródło: Purism blog

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!