LibreOffice ułatwi pisanie referatów i sprawozdań. Wchodzi wsparcie dla formatu WebP

libreoffice
LibreOffice

Nie tak dawno temu informowaliśmy Was o publikacji LibreOffice w wersji 7.3. Jak się okazuje, twórcy pracują już nad edycją 7.4, która przyniesie ważną funkcję.

LibreOffice 7.4 z obsługą WebP – to pomoże w pisaniu wielu dokumentów

LibreOffice to jeden z najlepszych pakietów biurowych. Cechuje się również tym, że jest dostępny na wielu platformach, a przy tym jest on oprogramowaniem wolnym i darmowym (FOSS). Ostatnio został zaktualizowany do wersji 7.3, ale już trwają pracę nad edycją 7.4.

A edycja 7.4 przyniesie obsługę obrazków w formacie .webp. Format ten cechuje się bezstratną kompresją, a przy tym waży nieco mniej niż standardowe obrazki PNG czy JPEG. Dlatego też jest szeroko wykorzystywany w sieci i na wielu stronach internetowych. Niestety, z jego odczytem mają problemy edytory grafiki, pakiety biurowe, a nawet niektóre aplikacje galerii.

LibreOffice

LibreOffice od wersji 7.4 pozwoli na wykorzystywanie i wklejanie zdjęć w formacie WebP do dokumentów. To zapewne znacznie usprawni proces pisania dokumentów, w tym sprawozdań bogatych w grafiki. Do tej pory takie obrazki trzeba było konwertować do innych formatów, co znacznie wydłużało proces pracy.

LibreOffice 7.4 pojawi się zapewne już pod koniec wakacji. Warto więc śledzić rozwój tego projektu. Sam z LibreOffice korzystam zarówno w celach prywatnych, jak i biznesowych oraz edukacyjnych. Jest to po prostu świetne narzędzie.

Źródło: Phoronix

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!