LineageOS 21 już jest! – Walentynkowy prezent dla twojego starego smartfona!

LineageOS 21 już jest! - Walentynkowy prezent dla twojego starego smartfona!

Aktualizacje do nowszych wersji Androida nie często są cechą, którą wszyscy producenci smartfonów się szczycą. Niektóre urządzenia otrzymują tylko 2 aktualizacje i koniec. A przynajmniej oficjalny koniec. Bo temu nieoficjalnemu końcowi zdarza się nadchodzić znacznie później. A mówiąc nieoficjalny, mam na myśli pracę społeczności deweloperów, którzy tworzą nowe kompilacje najnowszych wersji Androida dla wielu starych i nowych smartfonów.

Świetnym przykładem może być mój 8-letni Xiaomi Redmi 3S, który jako miał swoją premierę w 2016 roku. Budżetowy średniak z tamtego okresu cieszył się Snapdragonem 430 i 3 GB RAM-u. Startował z Androidem 6.0.1 Marshmallow i nakładką MIUI 7. Aktualizowano w nim nakładkę do wersji MIUI 10, ale Android w wersji 6.0.1 Marshmallow pozostał nietknięty. Przynajmniej nie oficjalnie, bo dzięki wsparciu niezależnych deweloperów tworzących custom romy, wetchnęłem w niego nowe życie za sprawą Androida 9, 10, 11, 12 i obecnie nawet 13! A na horyzoncie widać już Androida 14 dla niego! A na czyściutkim Androidzie działa nawet lepiej niż z ociężałym MIUI 10.

Ostatnio regularnie sprawdzam postępy prac LineageOS 21, bowiem sam czekam aż będę mógł zainstalować Androida 14 na moim OnePlusie 7T Pro, chociaż w jego przypadku czekam na PixelExperience, ale LineageOS zawsze pojawia się jako pierwszy. Dziś zajrzałem na stronę z changelogiem i po raz pierwszy po lewej stronie ujrzałem listę wspieranych urządzeń! To znaczy, że się doczekałem!

LineageOS 21 – Czyli szansa na Androida 14

Premiera Androida 14 miała miejsce 4 października 2023 roku, na LineageOS 21 musieliśmy czekać ponad 4 miesiące, aż do walentynek, czyli 14.02.2024. Deweloperzy wyrobili się 2 dni przed Android 15 Developer Preview 1, który pojawił się dziś (16.02.2024). Poprzednie wydanie pojawiło się 1,5 miesiąca wcześniej, 31 grudnia 2022 roku, więc tym razem przyszło nam czekać nieco dłużej.

LineageOS nie posiada preinstalowanych usług Google Mobile Services, choć mamy oczywiście wolny wybór aby je doinstalować na własną rękę przy instalacji systemu. Zamiast znanym nam wszystkim domyślnych aplikacji dostarczanych przez giganta z Mountain View, deweloperzy oferują własne aplikacje systemowe, takie jak Kalkulator, Jelly (przeglądarka internetowa), Dialer, Wiadomości, Kontakty, LatinIME (klawiatura), Eleven (odtwarzacz muzyki) oraz Apeture (aplikacja kamery). Wszystkie otrzymały aktualizacje ulepszające UX, a te, których interfejs wyglądał przestarzale, otrzymały nowe UI oparte o Material You. Dodatkowo pojawiła się nowa aplikacja galerii – Glimpse!

Zmieniono również sposób wersjonowania, aby dopasować go do AOSP (Android Open Source Project). Dotychczasowe dopiski po kropce były dla wielu użytkowników bez znaczenia, więc dla brandingu postanowiono nazwać system LineageOS 21, nie 21.0 czy 21.1. Informacja ta ma również znaczenie dla samych deweloperów, bo odniesienia w kodzie będą teraz zapisywane przykładowo lineage-21, nie lineage-21.0. Wiemy również, że custom rom oparty jest na Androidzie 14 w wersji QPR1.

Pełną listę zmian wraz z listą urządzeń, które już otrzymały bądź otrzymają w najbliższym czasie wsparcie możemy znaleźć tutaj. Wspieranych urządzeń mamy dość dużo na początek, a z czasem dojdzie ich jeszcze więcej!

Źródło: LineageOS

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!