LineageOS 22 to sylwestrowa niespodzianka!

LineageOS 22.1 - Android 15 QPR1

Android 15 dostępny jest już od kilku miesięcy. Aktualizacje do nowej wersji systemu otrzymują smartfony, które wciąż są na tyle nowe, by były wspierane przez producentów. Nie oznacza to jednak definitywnego końca dla urządzeń niewspieranych, bo społeczność Custom ROM-ów wciąż żyje! Nie można tego powiedzieć o wszystkich Custom ROM-ach, ale to właśnie w LineageOS pozostaje ta ostatnia nadzieja, dzięki swojej popularności. Jest on obecnie najpopularniejszym z Custom ROM-ów, czyli nieoficjalnych dystrybucji Androida dla różnych urządzeń, zarówno tych oficjalnie wspieranych, jak i tych już dawno po zakończeniu wsparcia. Jeżeli nasze urządzenie jest w stanie udźwignąć nowszy system, to nie musimy się ograniczać do tego co daje nam producent.

Od dawna podaję jako przykład swojego Xiaomi Redmi 3S – budżetowca z Q2 2016 roku, który z układem Qualcomm Snapdragon 430 i 3 GB pamięci operacyjnej startował z Androidem 6.0.1 Marshmallow i niestety nowszego nie dostał. Pojawiły się jedynie aktualizacje nakładki producenta z MIUI 7 do MIUI 10, ale wersja Androida bez zmian. Przynajmniej oficjalnie, bo dzięki różnym Custom ROM-om, w tym również LineageOS, miałem możliwość zainstalować nowsze wersje Androida bez nakładki producenta i przekonać się, że ten smartfon, może wytrzymać jeszcze dużo więcej niż przewidział producent. Mój stary Redmi 3S pracuje obecnie pod kontrolą Androida 14, a wszystko dzięki LineageOS 21! Niestety kolejnej wersji na horyzoncie na razie nie widać, ale kto wie, może jeszcze urządzenie trafi na wciąż rosnącą listę!

Xiaomi Redmi 3S z LineageOS 21
Xiaomi Redmi 3S z LineageOS 21

LineageOS 22 (A właściwie 22.1)

Jak to 22.1? Coś mnie ominęło? Nie, wygląda na to, że twórcy opierają swoją nową wersję LineageOS na Androidzie 15 w wersji QPR1, czyli mniejszego wydania kwartalnego, które zawiera dodatkowe funkcje i poprawki względem pierwotnego wydania. Takich aktualizacji bywa więcej, więc możemy się spodziewać w przyszłości wydania LineageOS 22.2.

LineageOS sam w sobie oparty jest na AOSP, czyli bazowym Androidzie, pozbawionym jakichkolwiek usług Google. Te oczywiście możemy na własne życzenie doinstalować przy instalacji samego systemu. Mamy tu preinstalowane aplikacje systemowe przygotowane przez zespół LineageOS np. Apeture (aplikacja kamery), LatinIME (klawiatura), Jelly (przeglądarka internetowa) czy Glimpse (aplikacja galerii wprowadzona w ostatniej wersji). LineageOS 22.1 również daje nam nową aplikację. Po niemal 10 latach do systemu trafił nowy odtwarzacz muzyki – Twelve. Zastąpi ona dotychczasową aplikację Eleven, która towarzyszyła nam od 2015 roku kiedy królował CyanogenMod 12.1. Nowa aplikacja Twelve daje nam współczesny design zgodny z Material You, tryb horyzontalny i odpowiednie dopasowanie dla tabletów, ulepszone wsparcie dla Android Auto i wiele więcej.

Aplikacja Twelve (Źródło: LineageOS)
Aplikacja Twelve (Źródło: LineageOS)

Lista urządzeń, które w najbliższym czasie mogą liczyć na nową wersję systemu możecie znaleźć pod tym linkiem. Nie ma co się przejmować krótką listą, bo to dopiero początek, z biegiem czasu wspieranych urządzeń pojawiać się będzie coraz więcej!

Źródło: LineageOS

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!