Linux Armbian na Lenovo X13S już jest! To laptop z ARM

(fot. armbian)
(fot. armbian)

Jak wynika z najnowszych informacji, już można zainstalować system Armbian na laptopie Lenovo X13S. Dlaczego to jest takie ciekawe?

Armbian na laptopie Lenovo X13S z układem ARM

Tak jak wskazuje nagłówek, laptop Lenovo X13S działa pod kontrolą procesora ARM, podobnie jak jest to w nowych MacBookach. Jest to chipset Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 3 i choć komputer powstał z myślą o Windowsie 11, to jednak udało się na nim zainstalować Linuksa.

Armbian to system operacyjny typu Linux, którego celem jest praca na komputerach z procesorami ARM. Wydanie dla X13S jest dostępne w dwóch wersjach – ze środowiskiem Xfce oraz z GNOME. Jak wynika ze zrzutów ekranu, całkiem sporo rzeczy działa, w tym audio, ekran czy grafika 3D.

(fot. Armbian)
(fot. Armbian)

Ale jak to bywa w przypadku tego typu sprzętów, są elementy, które nie działają. Komentatorzy wskazują, że sieć 5G WAN jest wykrywana, ale nie są pewni czy można ją skonfigurować. Nie działa kamera, a podobno transfer na portach USB jest powolny.

Mimo wszystko, postęp zaskakuje, ponieważ przygotowywanie systemu na komputery z ARM nie jest zbyt proste. Ja natomiast jestem ciekawy baterii. Otóż laptopy z ARM mają oferować długi czas pracy na jednym ładowaniu (czego świetnym przykładem jest MacBook), ale nie wiemy jak jest z optymalizacją tego aspektu na tym Linuksie.

Źródło: cnx-software.com

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!