WWDC 2023 – macOS 14 Sonoma

Apple WWDC 2023 - Apple macOS 14 Sonoma

Podczas wczorajszej (05.06.2023) konferencji WWDC 2023, gigant z Cupertino zaprezentował cały szereg nowości, pokazane zostało m. in. najnowsze wydanie systemu dla komputerów Apple – macOS 14 Sonoma. Słynące w winnic hrabstwo w Kaliforni jest miejscem, w którym ponad 26 lat temu Charles O’Rear wykonał najczęściej oglądane zdjęcie w hisorii – Bliss, które każdy zna jako domyślną tapetę systemu Windows XP. W tym roku, do hrabstwa Sonoma wkracza Apple. Co nowego przyniesie macOS 14 Sonoma??

WWDC 2023

Widgety na biurku

W systemie macOS widgety istnieją od dawna, ale były one zawsze przypisane do jednego, konkretnego miejsca w systemie. Nadchodzący macOS 14 Sonoma ma je uwolnić i pozwolić przypinać je do dowolnego miejsca na biurku.

To jednak nie wszystko, bo widgety potrafią zlewać się z tłem kiedy chcemy skupić się na pracy z otwartym oknem aplikacji. Wówczas robią się częściowo przejrzyste i przybierają kolorystykę, obecną w ich miejscu na tapecie. Z użyciem Widget Gallery możemy sięgać nawet po widgety prosto z naszego iPhone’a.

Gaming

Apple podaje, że API Metal 3 coraz więcej deweloperów tworzy swoje gry z myślą o systemie macOS. Dzięki narzędziu Game Porting Toolkit deweloperom będzie znacznie łatwiej przenosić swoje gry na macOS, co znacząco przyspieszy ten proces.

Jakkolwiek śmiesznie może to zabrzmieć w kontekście systemu macOS, to zaprezentowano tryb Game Mode, który działa mniej więcej tak samo jak każdy Game Mode jaki spotkacie u różnych producentów. Cała uwaga podzespołów urządzenia skupią się na naszej grze, dzięki czemu zyskamy bardziej płynną rozgrywkę i jednolity klatkaż. Na koniec fragmentu o grach, na konferencji pojawił się nawet Hideo Kojima, który ogłosił, że DEATH STRANDING DIRECTOR’S CUT zmierza na macOS!

Wideokonferencje

Wideorozmowy rozwinęły się szczególnie mocno na przestrzeni ostatnich kilku lat, a nowych funkcji wciąż przybywa. Najnowszy macOS 14 Sonoma pozwoli nam odkryć nowe podejście do prowadzenia prezentacji. Presenter Overlay to funkcja, w której zarządzamy tym, jak widzi nas druga strona.

Apple WWDC 2023 - Apple macOS 14 Sonoma - Presenter Overlay
Apple WWDC 2023 – Apple macOS 14 Sonoma – Presenter Overlay (Źródło: YouTube – Apple)

Mamy dostępne 2 tryby: Small oraz Large. Tryb Small umieszcza nas w “bąbelku”, który możemy dowolnie przesuwać po ekranie.

Tryb Large odcina nas od tła i wrzuca pomiędzy te dwie warstwy naszą prezentację, dzięki czemu wygląda to jakby lewitowała w powietrzu centralnie za nami.

Safari

Przeglądarka Safari otrzymała w ostatnich miesiącach wiele nowych funkcji dla deweloperów dzięki rozwojowi WebKitu. Mamy blokowanie trackerów czy wymazywanie trackerów w adresach URL. Kolejnymi nowościami możemy sobie ułatwić życie. Pokazana została funkcja Passkeys, która pozwoli nam na dzielenie się hasłami z bliskimi.

Pojawiły się również Profiles, czyi profile z różnym zestawem ustawień, zapisanych zakładek czy rozszerzeń. Będzie to przydatne gdy otwieramy przeglądarkę chcąc być gotowym do pracy lub zadań szkolnych w dedykowanych temu profilach oraz gdy zmieniamy profil na nasz standardowy.

Mamy również Web Apps, czyli funkcja, która zapisuje adres wybranej strony i tworzy prosty skrót w postaci ikony aplikacji. Wtedy strona działa jak aplikacja, wygląda jak aplikacja, działa jako osobne okno w systemie i obsługuje powiadomienia.

Podsumowanie

Apple macOS 14 Sonoma nie będzie rewolucją, ale podobnie jak iOS 17, zastrzykiem pełnym małych nowości. Tradycyjnie po konferencji wystartowała Beta dla deweloperów, a w przyszłym miesiącu otwarta zostanie Beta publiczna. Na premierę gotowego, doszlifowanego produktu poczekamy do jesieni.

Apple WWDC 2023 - Apple macOS 14 Sonoma - Podsumowanie
Apple WWDC 2023 – Apple macOS 14 Sonoma – Podsumowanie (Źródło: YouTube – Apple)

A jakie urządzenia załapią się na najnowszy system macOS 14 Sonoma?

  • iMac z 2019 lub nowszy
  • iMac Pro z 2017 lub nowszy
  • Macbook Air z 2018 lub nowszy
  • MacBook Pro z 2018 lub nowszy
  • Mac Pro z 2019 lub nowszy
  • Mac Studio z 2022 lub nowszy
  • Mac mini z 2018 lub nowszy

Źródło: YouTube (Apple)

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!