Linux zostawia macOS daleko w tyle i wprowadza obsługę NTFS!

Linux Logo

Obsługa elementów standardowych dla innych systemów operacyjnych to zawsze katorga i to nieważne czy mówimy o otwartoźródłowych projektach czy tych napędzanych przez miliony dolarów. Jednym z takich elementów jest system plików NTFS i co ważne, już niedługo dla użytkowników Linuxa to nie będzie żaden problem!

NTFS (New Technology File System) to standardowy system plików w systemie operacyjnym Windows. Jak wiemy, Windows to najpopularniejszy komputerowy OS na świecie, dlatego też zarazem NTFS stał się niezwykle popularny. Inne znane systemy operacyjne, chociażby macOS czy dystrybucje Linuxa, korzystają z własnych systemów plików, dlatego teoretycznie nie potrzebują obsługi formatu od Microsoftu. W rzeczywistości jednak współpraca z NTFS jest bardzo potrzebna, bowiem często mamy do czynienia z dyskami lub pamięcią przenośną działającą właśnie w tym systemie i otworzenie zawartości takiego nośnika na innym systemie operacyjnym bywa problemem.

Warto przeczytać: Linspire 9.0 to szybki, lekki i stabilny Linux, za który musicie zapłacić

Linux Kernel z natywnym wsparciem dla NTFS

Na macOS obsługa NTFS jest ogromnym problemem i zazwyczaj użytkownicy tego OS-a posługują się specjalnymi narzędziami (niekiedy kosztującymi całkiem sporo), które pozwalają na odczytywanie i zapisywanie plików na dysku pracującym w tym systemie. W przypadku Linuxa jest dosyć łatwiej, bowiem zazwyczaj dana dystrybucja oferuje już wbudowaną obsługę NTFS, choć muszę dodać, że za to nie odpowiadało samo jądro Linuxa. To się ma zmienić.

Jak się okazuje, firma Paragon Software opracowała obsługę NTFS 3.1 dla Linux Kernel. Swoją pracę dodali do jądra i czekają na to, aż zostanie ona zaakceptowana. Co to oznacza dla zwykłego użytkownika? Oczywiście o wiele większą wygodę korzystania! Praca z natywną obsługą systemu NTFS powinna być znacznie szybsza, stabilniejsza i wygodniejsza.

dolphin
Menedżer plików Dolphin

O ile w dystrybucjach Linuxa zazwyczaj korzysta się z systemu plików ext4, tak obsługa NTFS jest niezwykle ważna. Nie tylko przydaje się przy dualboot, ale także podczas próby ratowania systemu Windows lub nawet kiedy ktoś daje nam swojego pendrive’a żebyśmy mogli sobie coś skopiować lub zapisać. Uważam, że dodanie natywnej obsługi NTFS wpłynie pozytywnie na zwykłe, codziennie korzystanie z komputera.

Z jakiego systemu operacyjnego korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!