Używasz Linuxa? Czym prędzej zrób aktualizację aby pozbyć się luki bezpieczeństwa!

Używasz Linuxa? Czym prędzej zrób aktualizację aby pozbyć się luki bezpieczeństwa!

Systemy typu Linux uważa się za naprawdę bezpieczne. Muszę jednak zaznaczyć, że nie ma systemów i oprogramowania bez wad, a dowodem tego jest luka w Sudo, której nie wykryto od… 10 lat!

Luka w Sudo! Wykonaj aktualizację jak najszybciej!

Polecenie sudo umożliwia wykonanie operacji z uprawnieniami root (administratora systemu), co jest bardzo często wykorzystywane. Jak się okazuje, w elemencie tym odkryto lukę pozwalającą na uzyskanie uprawnień root przez hakerów. Co ważne, problem ten dotyczy również nowych dystrybucji Linuxa takich jak Ubuntu 20.04 czy Fedora 33.

Warto przeczytać: Lenovo ThinkPad X1 Carbon 8 – zestaw cech, z którego możemy być zadowoleni [RECENZJA]

Informację o luce przekazała firma Qualys, która dodała, że może to być jedna z największych luk w zabezpieczeniach w ostatnim czasie. Zagrożenie oznaczono jako CVE-2021-3156 i nadano nazwę Baron Samedit. Lukę odnajdziemy w Sudo od wersji 1.8.2 do 1.8.31p2, a także od 1.9.0 do 1.9.5p1.

Reakcja przeróżnych dystrybucji była natychmiastowa i od razu wydano stosowne łatki zabezpieczeń. Dlatego też zalecamy wykonać aktualizacje systemowe. A jak sprawdzić czy jesteśmy zagrożeni? Bardzo łatwo!

Otóż należy wpisać poniższe polecenie.

sudoedit -s /

Jeśli output będzie zaczynał się od słów sudoedit: to znaczy, że nadal jesteście zagrożeni. Jeśli jednak wygląda podobnie do tego, co możecie zobaczyć poniżej, to nie macie się czym martwić.

usage: sudoedit [-AknS] [-r role] [-t type] [-C num] [-g group] [-h host] [-p
                prompt] [-T timeout] [-u user] file ...

Z jakiego systemu operacyjnego korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!