Linux Mint 19.3 Beta już jest! Co nowego dodano?

linux mint lmde

Linux Mint to jeden z najpopularniejszych i najczęściej polecanych systemów typu Linux. Nie ma się czemu dziwić. Faktycznie OS ten jest niezwykle stabilny i prostu wygodny w użyciu. Twórcy właśnie udostępnili Linux Mint 19.3 Beta, czyli testową wersję przyszłej odsłony tego systemu.

Już można pobierać Linux Mint 19.3 Beta

Linux Mint 19.3 “Tricia” będzie wydaniem z długim okresem wsparcia trwającym aż do 2023 roku. A więc co takiego nowego dodano? Przede wszystkim ulepszono system wysyłania raportów błędów. Zgłaszanie błędów na Linuxie jest bardzo ważne, bowiem pozwala to na wykrycie problemu i rozwiązanie go. Poprawiono również wsparcie dla ekranow HiDPI. Jak mówią twórcy: “HiDPI support is almost complete(…)” i twierdzą, że niemalże każda aplikacja systemowa (oprócz HexChat i Qt5Settings) wyświetla się prawidłowo na monitorach z bardzo wysoką rozdzielczością. Natomiast odtwarzacz multimediów Celluloid zastąpi Xplayer. Dzieję się tak z bardzo prostej przyczyny – Xplayer wykorzystuje dekodowanie CPU, natomiast Celluloid GPU, przez co zużycie baterii na laptopach było znacznie większe.

Linux Mint 19.3 Beta już jest! Co nowego dodano?
Aplikacja Gnote

Aplikację do tworzenia notatek Tomboy zastąpi nowa o nazwie Gnote, która w porównaniu do swojego poprzednika jest znacznie nowocześniejsza i wspiera HiDPI. Twórcy postanowili również dodać coś na wzór Painta, czyli bardzo prostego edytora graficznego, który tutaj przyjął nazwę Drawing. Poza tym dodano wiele optymalizacji, dzięki czemu system działa znacznie szybciej, automatyczne wyłączanie touchpada po wpięciu myszki zewnętrznej oraz nieco przemodelowano bootmenu.

Warto przeczytać: Linux Mint 19.2 Stable już jest, choć nieoficjalnie

Linux Mint to darmowy system i może zostać pobrany ze strony producenta w kilku wariantach – z Xfce, MATE oraz autorskim Cinnamon. Istnieje również wersja oparta bezpośrednio o Debiana (a nie Ubuntu).

Korzystacie z Linux Mint? Jeśli tak to dajcie nam znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!