Linux Mint 21.2 “Victoria” coraz bliżej! Oto kolejne nowości

Neofetch w Linux Mint 21.1
Neofetch w Linux Mint 21.1

Pojawiły się kolejne informacje na temat nadchodzącego wydania Linux Mint 21.2 o nazwie własnej Victoria. Co zostanie dodane?

Linux Mint 21.2: kolejne informacje

Mamy koniec miesiąca, a więc to czas na podsumowanie ostatnich prac w świecie Linuksa Mint. Jak się okazuje, Linux Mint 21.2 wniesie więcej zmian. Mowa tu chociażby o modyfikacji menedżera plików Nemo. Niedawno nabył on zdolność wyświetlania miniaturek zdjęć. Teraz będą one generowane równolegle, a nie po kolei. Niestety, wzrośnie użycie CPU, ale za to dostaniemy o wiele szybsze ładowanie zawartości katalogów.

Trwają pracę nad implementacją XDG Desktop Portal. Ma to poprawić kompatybilność z aplikacjami nienatywnymi – chociażby flatpakami czy LibAdwaita. Będzie to objawiać się między innymi obsługą globalnego trybu ciemnego czy dokładnego tworzenia zrzutów ekranów okien.

Warpinator
Warpinator

Aplikacja Warpinator to twór autorów Linux Mint i ma on za zadanie ułatwić wymianę plików wewnątrz lokalnej sieci. Team odpowiedzialny za bezpieczeństwo od SUSE wykrył pewne podatności w tym narzędziu. Naprawiono błędy bezpieczeństwa (CVE-2022-42725), aby zapobiec potencjalnemu zapisywaniu plików poza katalogiem pobierania w przypadku złośliwej zdalnej kopii Warpinatora. Wynikiem jest to, że ustawienie kodu grupy stało się wymogiem, aby aplikacja pozostała otwarta na czas nieokreślony lub była uruchamiana automatycznie po zalogowaniu. Tylko komputery posiadające ten sam kod grupowy widzą się wzajemnie, a ich komunikacja jest szyfrowana.

Wydanie Linux Mint 21.2, którego kodową nazwą jest “Victoria”, jest planowane na końcówkę czerwca 2023 roku. Oczywiście aktualizacja będzie darmowa.

Źródło: Linux Mint Blog

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!