Wrześniowe podsumowanie Linux Mint z ogromną łyżką dziegciu w tym miodzie

Linux Mint 20
Linux Mint 20

Linux Mint może wydawać się takim systemem, który raz na jakiś czas doda coś nowego i później przez kilka miesięcy spoczywa na laurach. Nic bardziej mylnego! Twórcy ciągle rozwijają dystrybucję i właśnie pochwalili się wynikami pracy z września! Niestety, musieli się również przyznać do pewnego błędu.

Linux Mint to jedna z najczęściej polecanych i najlepszych dystrybucji Linuxa na świecie. Nic w tym dziwnego. System ten jest szybki, prosty w obsłudze i niewiarygodnie stabilny. Sam korzystałem z Minta przez kilka miesięcy i mogę go naprawdę pochwalić. System ten polecam każdemu, kto chciałby zacząć przygodę z Linuxem.

Warto przeczytać: Właśnie został udostępniony Linux Mint 20 w wersji stabilnej!

Linux Mint we wrześniu: dużo nowości i jeden błąd

Podsumowanie września deweloperzy Linux Mint musieli zacząć od niezbyt pozytywnej wiadomości. Otóż jedna z ostatnich aktualizacji Linux Mint 19 powodowała nie tylko błąd uaktualnienia, ale również psuła sekwencję rozruchową, czego naprawić nie mógł nawet Timeshift. Twórcy przeprosili za błąd, a także odsyłają do poradnika, który pokazuje jak to naprawić.

Zmieńmy jednak ton na bardziej pozytywny. Do tej pory sporym problemem była przeglądarka Chromium, która przestała być dystrybuowana w Ubuntu w formie APT (w Ubuntu 20.04 wpisując komendę sudo apt install chromium-browser wymuszana była instalacja poprzez Snap), a Linux Mint nie wspiera menedżera pakietów Snap. Do tego często aktualizacje tej przeglądarki w różnych dystrybucjach Linuxa pojawiały się ze sporym opóźnieniem. Na szczęście deweloperzy Minta powiadomili, że sami zajmą się dystrybucją przeglądarki internetowej Chromium, co jednocześnie zażegna jeden z większych problemów tego systemu.

sticky notes
Sticky Notes

Dodatkowo twórcy przedstawili nam aplikację Sticky Notes, która pozwala nam na tworzenie notatek w formie małych kartek. Póki co aplikacja jest w fazie Alfa, ale można już ją instalować. Powiadomiono także o wielu poprawkach w aplikacji WebApp Manager oraz o zmianie zarządzania instalowania nowych sterowników graficznych – od teraz będą instalowane wersje zalecane, a nie aktualnie najnowsze. Mało tego, nowe wydania mintsystem i mintdrivers zostaną przeniesione do wszystkich wersji Linux Mint 19.x. Pozbyto się także pewnych problemów związanymi ikonami tray oraz zwiększono liczbę wspieranych drukarek w Linux Mint 20.

Korzystacie z systemu Linux Mint? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!