Linux podupadł, ale macOS nadal jest słabszy

KDE Plasma na Steam Deck
KDE Plasma na Steam Deck

Miesiąc temu świętowaliśmy spory wzrost udziału Linuksa, który wreszcie wyprzedził macOS. Niestety, sierpniowy wynik Linuksa wskazuje na spadek, ale nadal Pingwin pozostaje lepszy od produktu Apple.

Linux maleje, ale utrzymuje drugie miejsce

Miesiąc temu odnotowaliśmy ogromny wzrost udziałów Linuksa na platformie Steam. Był on tak duży, że nareszcie udało się wyprzedzić macOS. Tak, macOS raczej przeciętnie nadaje się do gier, jednak przez fakt, że tak wiele osób z niego korzysta, to i też jakaś część instaluje Steama i gra w gry.

Niestety, w sierpniu udział Linuksa spadł, a dokładnie o 0,14 pp. do wyniku 1,82%. Co ciekawe, ogromny spadek zaliczył także macOS, ponieważ aż o 0,27 pp. tym samym osiągając wynik 1,57%. Hegemonem pozostaje Windows z wynikiem aż 96,61% (wzrost o 0,4 pp. względem poprzedniego miesiąca).

Udział Linuksa w Steam (wykres opracowany przez GamingOnLinux)
Udział Linuksa w Steam (wykres opracowany przez GamingOnLinux)

Jeśli spojrzymy na udział poszczególnych dystrybucji to ponownie zauważamy wzrost SteamOS Holo, czyli systemu na konsolach Steam Deck. Wzrost w sierpniu 2023 wyniósł 2,11 pp. i aktualnie wynosi 44,18%. Niewielki wzrost zaliczyła też wersja Flatpak (o 0,04 pp.) do 6,03%.

Mogę uznać, że mam wpływ na obydwa wzrosty, ponieważ sam korzystam ze Steam Decka, jak i Steam Flatpak – zarówno na Fedorze, jak i Ubuntu. Można też założyć, że Steam Deck będzie tylko się umacniał, ponieważ teraz można go wyrwać jeszcze taniej. Zresztą sam redakcyjny kolega Mateusz skusił się na najtańszy wariant, co pokazał w poniższym filmie.

Źródło: Steam Survey, GamingOnLinux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!