Linux wyprzedził macOS! To historyczny moment

Acer Nitro 5
Acer Nitro 5 i Fedora 38

Jak się okazuje, lipiec 2023 roku był bardzo dobry dla Linuksa. I to na tyle dobry, że Linux wyprzedził macOS! A przynajmniej na Steamie.

Linux wyprzedza macOS w Steam Survey

Steam Survey nie jest idealnym wyznacznikiem udziałów danego systemu operacyjnego w całym rynku komputerów, wszak nie każdy jest graczem, tym bardziej PC-towym. Ale jest to jednak jakaś forma badania, zwłaszcza właśnie wśród graczy.

Od jakiegoś czasu Linux zwiększał swój udział w Steam Survey, niemalże miesiąc w miesiąc, a ma w tym spory udział Steam Deck oraz fakt, że coraz więcej gier po prostu działa i to świetnie. Na tyle świetnie, że Linux nareszcie wyprzedził macOS.

Udział systemów w Steam Survey
Udział systemów w Steam Survey

Otóż jak wynika z badań dla lipca 2023, Linux aktualnie ma 1,96% udziałów na Steamie, co jest skokiem o 0,52 p.p. względem poprzedniego miesiąca. To świetny wynik, choć po części spodziewany, ponieważ Valve odpaliło potężną promocję na Steam Decka, która odbywała się w czerwcu oraz lipcu. Niejako potwierdza to fakt, że system Steam Decka działa na 42,07% komputerów pingwinich graczy. To jednocześnie największy udział Linuksa w świecie gamingu PC, co jest wręcz świetną informacją. I co ciekawe, AMD umacnia swoją pozycję będąc obecnym w 69,18% wszystkich komputerów linuksowych graczy wykorzystujących Steam.

TOP systemów Linux w Steam
TOP systemów Linux w Steam

No i tak jak wspomniałem wyżej, Linux faktycznie wyprzedził macOS. Otóż system Apple uzyskał w lipcu wynik wynoszący 1,84%, czyli zauważalnie mniej (w kontekście i tak małych wyników). Fakt, macOS jest O WIELE gorszy do grania w gry niż Linux, ale użytkowników macOS na desktopach jest nieporównywalnie więcej, więc naturalnym było to, że jakaś część instalowała Steama, aby zagrać w gry. Tych na macOS nie ma wiele, ale jakieś są i tego nie wolno wykluczać. Dlatego sukces Linuksa jest tak znaczący.

Źródło: Steam Survey, Phoronix

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!