Linux rośnie w siłę! Kolejny miesiąc wzrostu na platformie Steam

steam dlss proton linux fedora

Linux nie ma zbyt dużego zainteresowania na desktopach. Jednakże od jakiegoś czasu zyskuje na znaczeniu, a lipiec 2022 był kolejnym dobrym okresem.

Linux w lipcu urósł w siłę

Udział Linuxa na rynku desktopów (też w sferze gamingu) nie jest największy. Jednak od jakiegoś czasu zmienia się to zauważalnie i trzeba przyznać, że jest to spora zasługa Steam Decka oraz technologii za nim stających. W czerwcu udział Linuxa wynosił 1,18% – przynajmniej według Steama.

W lipcu mamy wzrost do 1,23%. Natomiast udział Windowsa wynosi 97,03%, a macOS – 1,74%. Choć ten ostatni system niezbyt nadaje się do gamingu, tak wygrywa z Linuxem ze względu na to, że sam OS jest o wiele częściej wykorzystywany. Warto też zaznaczyć, że nie jest to pierwszy wzrost Linuxa, jednak tym razem czujemy się nieco pewniej, że wynik nie spadnie – głównie właśnie ze względu na Steam Decka.

Linux Steam
(fot. Steam)

Ciekawostką jednak jest to, że wśród Linuxa częściej wykorzystywanym producentem procesorów jest AMD, a nie Intel. A przynajmniej tak było w lipcu i mówimy tu o wyniku 50,99%. Warto zaznaczyć, że w Steam Decku mamy układ właśnie od AMD. W świecie Windowsa wygrywają niebiescy z wynikiem 66%.

Źródło: Valve, Phoronix

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!