Steam Deck rośnie w siłę, ale Linux spada

Steam Deck
Steam Deck

Czerwiec był całkiem łaskawy dla Steam Decka, ale nie dla Linuksa. Jak się okazuje, udział tego systemu operacyjnego na platformie Steam spadł.

Steam Deck wykorzystywany przez 40% linuksowych graczy

Jak wynika z najnowszych danych, po całkiem dobrym maju, gdzie Linux zyskał 1,47% udziału według ankiety Steam, w czerwcu doszło do spadku. W poprzednim miesiącu udział Linuksa wśród graczy Steam wyniósł 1,44%.

Ciekawostką jednak jest udział Steam Decka wśród graczy z Linuksem. SteamOS Holo, czyli system w Steam Decku, wzrósł o 14%, co daje wynik ogólny 39,33%. Podobne dane wskazuje udział grafiki AMD VanGogh (czyli układu graficznego w SD), który wynosi także 39,92%. Warto tutaj zaznaczyć, że ogólnie AMD to dominujący producent GPU wśród graczy wykorzystujących komputery z dystrybucjami Linuksa.

(fot. Steam Survey)
(fot. Steam Survey)

Pod SteamOS Holo znalazł się Arch Linux, Ubuntu 22.04, Steam Flatpak, Linux Mint 21.1 oraz Manjaro Linux. Drugą, najczęściej wykorzystywaną grafiką jest AMD Radeon RX 480.

W lipcu wzrost udziału Linuksa i Steam Decka może być wyższy. Powodem tego jest aktualna promocja na konsolę, która potrwa do 13 lipca. Obniżka zapewne wielu skusi do zakupu.

Źródło: Phoronix

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!