LMDE 6 już jest! To super stabilny Linux Mint

LMDE 6
LMDE 6

Linux Mint Debian Edition, w skrócie: LMDE, to specjalna wersja systemu Linux Mint, która nie bazuje na Ubuntu, a na Debianie. Właśnie pojawiło się LMDE 6.

LMDE 6 oficjalnie w wersji stabilnej

Linux Mint Debian Edition, czyli LMDE, to taka specjalna wersja Linux Mint. Różni się tym, że bazuje bezpośrednio na Debianie, a nie na Ubuntu (które to bazuje na Debianie…). Rozwój LMDE jest ważny, ponieważ twórcy chcą mieć w zanadrzu alternatywę jeśli po stronie Ubuntu dojdzie do jakiegoś niepowodzenia i dalsze bazowanie będzie niemożliwe. Wersja Debian może też cieszyć nieco większą stabilnością, choć zapewne to mocno indywidualna kwestia.

LMDE 6
LMDE 6

LMDE 6 bazuje na najnowszym Debianie 12 i wykorzystuje środowisko graficzne Cinnamon 5.8 znane z Linux Mint 21.2. Nowe środowisko to wiele ułatwień. Mowa tu chociażby o obsłudze gestów na touchpadzie, wyświetlanie obrazków i miniaturek HEIF i AVIF czy o opcji zmiany rozmiaru menu. Jest też zaktualizowany menedżer oprogramowania.

LMDE 6
LMDE 6

Nie zabrakło sporej liczby programów startowych, w tym Mozilla Firefox czy LibreOffice. Warto dodać, że pakiet biurowy dostępny jest w wersji 7.4, a najnowsza to 7.6. Aktualizacja może być możliwa, na przykład, za pomocą Flathub.

LMDE 6
LMDE 6

LMDE 6 to darmowy system operacyjny, który można wykorzystywać zarówno w celach prywatnych, jak i firmowych. System pobierzecie >>stąd<<.

Źródło: OMG!Ubuntu, własne

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!