Już można wirtualizować macOS ARM64 na komputerach z Intelem

macbook mac mini m1
Komputery z Apple Silicon M1

Pojawienie się pierwszych MacBooków z procesorami ARM Apple M1 jest uważane również za początek końca Hackintosha, czyli możliwości uruchamiania macOS na sprzęcie nie-od-Apple. Jak się jednak okazuje, powstała metoda wirtualizacji nowego macOS dla ARM na procesorach Intel. A wszystkiemu winne jest… BlackBerry!

BlackBerry opublikowało metodę wirtualizacji macOS ARM na komputerach z Intelem

Zespół ds. Cyberbezpieczeństwa BlackBerry właśnie udostępnił raport, w którym niezwykle szczegółowo opisano jak emulować jądro systemu macOS ARM64 na komputerach z procesorem Intel. Możliwe to jest dzięki powszechnemu i znanemu narzędziu Open Source, które nazywa się qEMU. Po co taka wirtualizacja?

macos
MacBook Pro

Jest to świetna sprawa dla osób, które analizują zabezpieczenia i wykrywają luki. Co ciekawe, BlackBerry dodaje, że udostępniona przez nich metoda pozwala na manipulację jądrem w celu lepszego wykrycia problemów. Sama firma przyznała, że:

Recent developments in Apple hardware have made it even more difficult for security researchers to keep up, and the demand for ARM-targeted testing environments is increasing(…).

Tak jak wspomniałem wcześniej, metoda pozwala na wirtualizacje macOS ARM64 na komputerach z procesorami Intel. Jest to możliwe – a jakże – na systemie Linux. Osoba chcąca przetestować takie rozwiązanie, musi pobrać macOS Big Sur oraz odpowiednio skonfigurować qEMU.

Całkiem możliwe, że metoda udostępniona przez BlackBerry może też być fundamentem do budowy wydajnego i przyjemnego środowiska, które pozwoli nam w przyszłości na korzystanie z macOS ARM64 na komputerach z procesorami x86. Mowa tu nie tylko o samym jądrze, ale również całym interfejsie graficznym.

Źródło: appleinsider.com

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!