Manjaro Linux 22.0 “Sikaris” już jest! Co wprowadza?

Manjaro Linux 22.0
Manjaro Linux 22.0

Manjaro Linux to jedna z najczęściej wybieranych dystrybucji Linuksa. Jak się okazuje, właśnie pojawiła się nowa edycja oznaczona jako Manjaro Linux 22.0 “Sikaris”.

Manjaro Linux 22.0 “Sikaris”

Zapewne Ci nieco bardziej obeznani w temacie Linuksa zapytają “Nowe wydanie Manjaro? Ale jak to?” i mają rację, bowiem Manjaro to dystrybucja typu rolling-release, a więc w zasadzie nie ma dużych wydań z nowościami (tak jak na przykład w przypadku Ubuntu, Fedory czy Androida), a jest w ciągłym rozwoju i te wspomniane nowości są dodawane na bieżąco. Ale co jakiś czas twórcy odświeżają obrazy instalacyjne systemu, aby nowi użytkownicy na dzień dobry mogli cieszyć się nowoczesnymi komponentami bez potrzeby wykonywania ogromnych aktualizacji.

Manjaro Linux 22.0
Manjaro Linux 22.0

No i tak właśnie mamy Manjaro Linux 22.0 o nazwie własnej “Sikaris”. Wydanie to wnosi najnowsze smaczki ze świata Pingwinka. Mowa tu między innymi o Network Manager 1.40, PipeWire 0.3.57, Mesa 22.1.7 oraz o nowym instalatorze systemu Calamares. Ponadto Manjaro Linux to pierwsze distro, które oferuje Linux Kernel 6.1 na dzień dobry.

Manjaro Linux oficjalnie występuje w odsłonach ze środowiskami GNOME, KDE Plasma oraz Xfce. Istnieją też wydania community z wieloma innymi środowiskami, w tym z Cinnamon, Budgie czy Mate.

Wygodne tworzenie okien z osobnymi aplikacjami przeglądarkowymi jest dostępne w Manjaro Linux
Wygodne tworzenie okien z osobnymi aplikacjami przeglądarkowymi jest dostępne w Manjaro Linux

Manjaro GNOME od razu oferuje GNOME 43 słynące chociażby z nowego panelu szybkich ustawień. Manjaro Xfce to natomiast łatwy dostęp do Xfce 4.18, czyli DE, które premierę miało niedawno. Manjaro KDE oferowane jest ze środowiskiem KDE Plasma w wydaniu 5.26 oraz z pakietem KDE Gear 22.12, a więc najnowszym.

Manjaro Linux to darmowy system operacyjny, który możecie pobrać >>stąd<<.

Źródło: OMG!Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!