Ubuntu Touch OTA-24 wydane! Alternatywa Androida ma problem

Ubuntu Touch
Ubuntu Touch na OnePlus One

Ubuntu Touch to niegdyś rozwijana przez Canonical mobilna wersja popularnej dystrybucji Ubuntu, a jakiś czas temu system przejęła grupa UBports. Jak się okazuje, właśnie wydano update do wersji OTA-24.

Ubuntu Touch OTA-24

Ubuntu Touch OTA-24 to update, nad którym pracowano aż 5 miesięcy. Niestety, podobnie jak w przypadku poprzednich wydań, tak i teraz system dalej bazuje na przestarzałym Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus. Przypominam, że najnowszym LTS-em jest 22.04, a więc twórcy są kilka wydań do tyłu. To zamyka furtkę do najnowszych zabezpieczeń systemowych czy aplikacji.

Wróćmy jednak do samej aktualizacji, bo nie powiedzieliśmy sobie, co takiego wnosi. A więc zacznijmy od dodania gestu podwójnego tapnięcia, aby wybudzić ekran. Jest to funkcja znana od wielu lat z Androida, którą bodajże wprowadziło LG. Poprawiono też działanie czytników linii papilarnych w niektórych modelach. OTA-24 to też wsparcie dla sms:// w linkowaniu URL, co poprawnie uruchamia aplikację do SMS-ów.

ubuntu touch
Menu z apilkacjami w Ubuntu Touch

Pojawiła się obsługa Full HD 1080p w Aethercast. Naprawiono wiele bugów na Google Pixel 3a czy Volla Phone. Można teraz ustawić obrócone zdjęcia zrobione aparatem urządzenia jako tapety pulpitu.

Ubuntu Touch OTA-24 już zostało wydane i to na sporą liczbę urządzeń. Na liście znajdziemy chociażby F(x)tec Pro1, Fairphone 3, Google Pixel 3a czy OnePlusa 6T. Niektóre z urządzeń nie są jakieś szczególnie stare, ale jednak nadal brakuje wsparcia dla bardzo nowych sprzętów.

Źródło: 9to5Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!