MATE Desktop 1.26 już jest. Kolejne środowisko otwiera się na Wayland

mate

MATE to środowisko graficzne, które na dobre weszło do świata Linuxa. Jak się okazuje, zostało ono wydane w wersji 1.26, która wprowadza początkowe wsparcie dla systemu okien Wayland.

Kilka lat temu istniało środowisko graficzne GNOME2, które było uwielbiane przez wielu użytkowników. Twórcy tego środowiska postanowili produkt znacznie zmodernizować i ulepszyć, co skończyło się wydaniem GNOME3. Wielu jednak zmian nie polubiło. No i właśnie tutaj wchodzi MATE, czyli środowisko, które jest forkiem GNOME2 i unowocześnia schemat stworzony wiele lat temu.

MATE to środowisko uwielbiane przez wielu, bowiem łączy elementy nowoczesne z klasycznym pulpitem, który – choć straszy designem – tak może być naprawdę wygodny i wydajny. Do tego MATE może łatwo imitować inne środowiska, a także jest niezwykle lekkie i szybkie.

MATE 1.26

Po około 18 miesiącach pracy, twórcy w końcu zdecydowali się na publikację nowej wersji środowiska graficznego. MATE 1.26 to przede wszystkim wstępne wsparcie dla serwera wyświetlania Wayland. Jest to zarazem kolejne po GNOME i KDE Plasma środowisko, które chce wejść do świata nowocześniejszej technologii niż X11 (aktualnie stosowany system okien, który jest przestarzały i nie pozwala na wiele udogodnień). Twórcy oczywiście z czasem będą polepszać wsparcie Wayland, aby finalnie był on w 100% użyteczny.

mate
Caja (fot. OMG!Ubuntu)

Menedżer plików Caja zyskał nowy pasek boczny z zakładkami, a także opcję formatowania dysków za pomocą zaledwie dwóch kliknięć. Środkowy przycisk myszy ma również tutaj swoje zadanie, bowiem otwiera nową kartę z menedżerem. Ulepszenia zobaczymy również w edytorze tekstu Pluma. Jak twierdzą twórcy, od teraz ten edytor może być pełnoprawnym IDE (Zintegrowane środowisko programistyczne) – głównie dzięki wtyczkom, minimapie oraz integracji z terminalem.

mate
Pluma (fot. OMG!Ubuntu)

Dodano także opcję Nie przeszkadzać, która wyłącza wszelkie nadchodzące powiadomienia. Dzięki temu jest nam łatwiej skupić się na pracy bez zbędnych rozpraszaczy. Ponadto deweloperzy mówią o wielu poprawkach i naprawach błędów, a także naprawdę ogromnej ilości optymalizacji.

MATE 1.26 już powinno być dostępne w dystrybucjach typu rolling-release. Jeśli chodzi o Ubuntu, to wersja 1.26 zostanie zaimplementowana prawdopodobnie w Ubuntu 21.10 lub Ubuntu 22.04.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!