Material Shell znacznie urozmaici twój system z GNOME

Material Shell znacznie urozmaici twój system z GNOME

Tak jak wspominałem w poprzednich wpisach, środowiska graficzne w Linuksie można modyfikować w dowolny sposób. Jeden z entuzjastów Pingwinka wpadł na genialny pomysł i stworzył wtyczkę Material Shell.

Material Shell, czyli co?

Serwis OMG!Ubuntu określił Material Shell jako dziecko GNOME i i3. Przyznam szczerze, że ciężko się z tym nie zgodzić. Otóż Material Shell to wtyczka do GNOME Shell, która niezwykle wpływa na odczucia korzystania z systemu.

Przede wszystkim wtyczka ta “spłaszcza interfejs”, dzięki czemu staje się on bardziej przejrzysty i zgodny z aktualnymi wytycznymi Material Design. Jednak zapytacie o co chodzi z tym dzieckiem? Otóż korzystając z Material Design dalej mamy środowisko GNOME oraz wszystkie jego zalety, jednak samo użytkowanie go zmienia się drastycznie i przypomina wrażenia z systemów z i3. Dokładnie, przechodzimy w Tiling i dzielimy ekran na swego rodzaju kafelki, podobnie jak ma to miejsce w innych, bardziej zaawansowanych systemach.

Warto sprawdzić: Mamy 2019 a ja kupiłem konsolę Playstation Portable (PSP)…

Trzeba przyznać, że zaraz po Regolith Linux, jest to kolejna wygodna i nieinwazyjna forma zaprzyjaźnienia się z tzw. Tilingiem. Poza tym, trzeba przyznać, że wygląda to naprawdę świetnie!

[GNOME] Material-Shell *Beta* from unixporn

Projekt ten został zaprezentowany na portalu Reddit. Bardzo szybko zyskał tam na popularności. Aktualnie Material Shell jest w fazie Beta i już można go instalować. Wystarczy wpisać poniższe komendy.

sudo apt install git
git clone https://github.com/PapyElGringo/material-shell.git ~/.local/share/gnome-shell/extensions/material-shell@papyelgringo

Uwaga: pierwsza linijka zawiera element odnoszący się do aptitude. W dystrybucjach innych niż tych bazujących na Debianie, komenda służąca do zainstalowania git może się róznić. 

Następnie należy włączyć aplikację GNOME Tweak Tool (jeśli jej nie masz, to musisz ją zainstalować) i uruchomić wtyczkę Material Shell. Aby uzyskać dokładnie ten sam wygląd, co na powyższym nagraniu musisz jeszcze doinstalować motyw Plata GTK Theme oraz paczkę ikon Tela Icon Set.

I jak Wam się podoba Material Shell? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!