Strona główna Aktualności Mediatek potwierdza, powstaje chipset obsługujący łączność sieci 5G

Mediatek potwierdza, powstaje chipset obsługujący łączność sieci 5G

-

Do tej pory pojawiło się na rynku kilka smartfonów obsługujących najnowszą łączność sieci 5G. Wszystkie smartfony poza urządzeniami od Samsunga i Huaweia wyposażone w tą technologię, bazują na procesorze Qualcomm Snapdragon 855 i modemie X50. Już wkrótce Mediatek dołączy do programu „smart meet fast”(mądrość poznaje szybkość).

Zapowiedzi brzmią hucznie

Mediatek zapowiedział swój najnowszy chipset za pośrednictwem chińskiej witryny społeczenościowej, Weibo. Przedstawiają swój produkt jako układ szybki i inteligentny, wspierany przez Sztuczną Inteligencję oraz oczywiście obsługujący technologię sieci 5G. Prawdopodobnie chipset będzie wyposażony w układ AI APU 2.0, ten sam, który znamy z procesora Mediatek Helio P90. Nadchodzący SoC ma być zbudowany w energooszczędnej technologii 7 nm oraz ma być szybszy niż wspomniany już wcześniej Helio P90. Niedawno ogłoszony chip pasma podstawowego Helio M70 ma działać z obsługą pasma poniżej 6 GHz, dla lepszej łączności z siecią 5G. Póki co, więcej szczegółów nie znamy.

Weibo Mediatek

Zobacz też: Porozumienie patentowe Nokii i Qualcomma dotyczące 5G podpisane!

Pociąg do technologii 5G odjechał godzinę temu, a Mediatek nadal nawet nie dotarł na dworzec

Sieć 5G ma otworzyć zupełnie nowe możliwości. Prócz zdecydowanie wyższej przepustowości przesyłania danych względem poprzednich generacji, jest też o wiele stabilniejsza. Ma to ogromne znaczenie przy na przykład, samochodach autonomicznych. A chiński producent procesorów mobilnych i tak już jest mocno spóźniony ze swoimi zapowiedziami. Największy konkurent, czyli amerykański Qualcomm, już wprowadził swój modem obsługujący sieć 5G na rynek. Możemy go znaleźć między innymi w Samsungu Galaxy S10 oraz Xiaomi Mi Mix 3. Przynajmniej w Polsce uraz do Mediateka jest dość duży. Nawet jeśli Chińczycy mocno poszli do przodu, to nadal ludzie pamiętają problemy z GPS`em, przegrzewanie procesorów oraz ogólną niestabilność. Ludzie szybko nie zapominają. A azjatyccy producenci znowu zostali z tyłu. Na pewno nie pomoże im to odbudować swojej pozycji.

Myślicie, że Mediatek mocno ucierpi z powodu spóźnionego wsparcia dla technologii 5G?
Kolejny artykuł znajdziesz poniżej