MediaTek Helio P80 zadebiutuje z Oppo R19. Sztuczna inteligencja na zupełnie nowym poziomie?

mediatek logo

Kilka dni temu pojawiły się doniesienia o flagowym procesorze MediaTek Helio X40. Jednostka ta ma napędzać topowe smartfony przyszłego roku. Co jednak z średniakami? Dla nich producent z Tajwanu przygotował Helio P80!

Sztuczna inteligencja stanie się jeszcze mądrzejsza

MediaTek Helio P60 okazał się sukcesem. Po wielu porażkach i przegranych walkach z Qualcommem tajwański producent w końcu stworzył coś z czego mógł być dumny w stu procentach. Jednostka ta napędzała między innymi OPPO R15. Późniejszy model, OPPO R17, otrzymał już jednak Snapdragona, ponieważ Helio P60 był zdecydowanie słabszy niż konkurencyjne rozwiązanie. Z tego powodu firma MediaTek postanowiła stworzyć coś zupełnie nowego. Coś z czego znów będą mogli być dumni. Coś co napędzi przyszłoroczne smartfony z średniej półki. I tak powstał Helio P80. Pierwszym smartfonem wyposażonym w ten procesor będzie OPPO R19. Urządzenie to zadebiutuje w pierwszej połowie 2019 roku.

Jednostka ta zostanie wykonana w 12 nm procesie. Główną zmianę mamy odrzuć za sprawą jeszcze lepszej sztucznej inteligencji. Ostatnie testy benchmarkowe SI pokazują, że MediaTek Helio P80 przegrywa jedynie z Qualcomm Snapdragonem 8150, który trafi nie do średniaków, a do najmocniejszych flagowców. Jednocześnie procesor producenta z Tajwanu wygrywa z urządzeniami wyposażonymi w Kirina 980 czy Snapdragona 845. Pamiętajmy jednak o tym, że testy te mogą wypaść zupełnie inaczej gdy jednostka zostanie wykorzystana w konkretnym smartfonie.

mediatek helio p80 snapdragon 8150 ai test

Ciężko powiedzieć czy Helio P80 przyniesie większe zmiany w kwestii szybkości działania czy samego układu graficznego. Możliwe, że MediaTek skupi się przede wszystkim an sztucznej inteligencji czyli czymś co ma znacząco usprawnić korzystanie z telefonu. Miejmy nadzieję, że nowość tajwańskiego producenta będzie na tyle dobra by nawiązać realną walkę z Qualcommem. Konkurencja na rynku procesorów mobilnych mogłaby sprawić, że obie firmy będą jeszcze sprawniej rozwijać swoje układy aby być na pierwszym miejscu. Dla nas, użytkowników, może to oznaczać jeszcze lepsze i szybsze smartfony. Czekamy z niecierpliwością!

Czekacie na premierę OPPO R19 z MediaTek Helio P80? Zapraszamy do dyskusji!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!