Microsoft Edge na Linuxa już jest! Jak działa? Sprawdziliśmy

Microsoft Edge
Microsoft Edge na KDE Neon

Microsoft już od kilku dobrych miesięcy zapowiada nadejście przeglądarki Edge na Linuxa. Po długim czasie ciężkiej pracy gigant w końcu udostępnił swój produkt. Tak, od dzisiaj możemy instalować Microsoft Edge na Linuxie w wersji Dev. Postanowiłem więc program jak najszybciej zainstalować i przetestować.

Już możesz zainstalować Microsoft na systemie typu Linux

Tak naprawdę to od dłuższego czasu wiedzieliśmy, że przeglądarka internetowa Microsoftu będzie dostępna na Linuxie. Zgodnie z obietnicą już możemy korzystać z Microsoft Edge na wybranych dystrybucjach, choć póki co tylko i wyłącznie w wersji niestabilnej oznaczonej jako Dev.

Więc jak zainstalować Microsoft Edge na Linuxie? To proste! Musimy pobrać >>ten plik<< .deb a następnie go zainstalować. Najłatwiej jest to zrobić otwierając terminal w folderu z pobranym plikiem, a następnie wpisać komendę:

sudo dpkg -i microsoft-edge-dev*.deb

Jak działa Microsoft Edge na Linuxie?

Microsoft Edge na Linuxie działa zadziwiająco dobrze! Aplikacja szybko wczytuje strony, nie zamraża się i natychmiastowo reaguje na polecenia użytkownika. Do tego wygląda całkiem dobrze i oferuje sporo funkcji, między innymi ochronę prywatności użytkownika. Przeglądarka świetnie radzi sobie również z multimediami. W przypadku Youtube nie miałem żadnych problemów i nawet uruchomiłem film 4K, przy którym zużycie procesora było na takim samym poziomie, jak w Brave Browser. Netflix również działał bez żadnych problemów, a instalacja dodatków przebiegła pomyślnie. Ba! Udało mi się nawet uruchomić GeForce Now wewnątrz Microsoft Edge!

Microsoft Edge na Linuxa już jest! Jak działa? Sprawdziliśmy
Microsoft Edge uruchomiony na systemie KDE Neon

Zgodnie z zapowiedziami, póki co Microsoft Edge na Linuxie nie obsługuje synchronizacji danych. Co ciekawe, wszelkie elementy związane z synchronizacją już są w programie, jednak podczas próby zalogowania się na konto Microsoft wyskakuje adekwatny komunikat. Ponadto aplikacja niezbyt chce się integrować ze środowiskiem, w którym pracuje.

Microsoft Edge na Linuxa już jest! Jak działa? Sprawdziliśmy

W odróżnieniu od innych przeglądarek internetowych opartych o Chromium, Edge nie potrafi przyjąć systemowego motywu GTK. Także nie pokazuje przycisków na górnym pasku zgodnych z ustawieniami systemowymi. Ten drugi problem da się jednak rozwiązać decydując się na opcję “Użyj systemowego paska i ramek”, jednak wtedy pasek tytułowy i ten z kartami nie są zintegrowane.

Microsoft Edge na Linuxa już jest! Jak działa? Sprawdziliśmy

Pomimo tego, że przeglądarka jest w kanale Dev, tak uważam, że jest to gotowy i bardzo dobry produkt, z którego mógłbym korzystać na co dzień. Edge działa szybko, stabilnie i oferuje wiele ciekawych opcji.

Co myślicie o Microsoft Edge? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!