Microsoft Edge na Linuxie? Tak i to już w październiku!

edge
(fot. Microsoft)


Microsoft Edge to dosyć świeży produkt giganta, który szybko zyskuje użytkowników. Ta przeglądarka bazująca na Chromium może pochwalić się wieloma ważnymi funkcjami oraz bardzo szybkim działaniem. Już jakiś czas temu Microsoft zapowiedział, że Edge zostanie udostępniony na systemy typu Linux. Teraz wiemy kiedy dokładnie się to stanie!

„Microsoft loves Linux” – patrząc na ostatnie kilkanaście miesięcy, to właśnie takie zdanie możemy mieć na temat producenta Windowsa. Amerykańska firma dumnie przyznaje się do tego, że od pewnego czasu wspiera pingwinie projekty oraz umożliwia skorzystać z Linuxa na… Windowsie (projekt WSL). Minął prawie rok kiedy Microsoft zapowiedział wypuszczenie Edge’a na Pingwinka. Dzisiaj natomiast wiemy kiedy dokładnie się to stanie!

Warto zobaczyć: Oficjalnie: Microsoft Edge trafi na Linuxa

Edge na Linuxa już w październiku!

Jakiś czas temu Microsoft postanowił kompletnie porzucić pracę nad swoją przeglądarką z autorskim silnikiem i przerzucił się na coś bardziej powszechnego. Oczywiście chodzi tu o otwartoźródłowy projekt Chromium, na którym bazują inne popularne przeglądarki, chociażby Google Chrome, Opera czy Brave Browser. Microsoft kazał czekać niemalże rok na więcej informacji o pingwiniej wersji Edge’a.

Warto przeczytać: Po wielu latach zmieniłem przeglądarkę i przesiadłem się na Brave Browser

Microsoft właśnie powiadomił, że przeglądarka Edge w wersji Preview zostanie udostępniona na Linuxa już w przyszłym miesiącu, czyli w październiku. W przypadku Linuxa ważnym jest jednak określić w jaki sposób dana aplikacja zostanie udostępniona. Biorąc pod uwagę, że inne swoje programy gigant z Redmond wypuszcza w formie plików DEB oraz RPM, to zapewne podobnie będzie w przypadku Edge’a. Ponadto Skype, Teams czy Visual Studio Code znajdziemy w Snap Store i Flathub, a więc użytkownicy niemalże wszystkich dystrybucji Linuxa będą mogli zacząć korzystać z Microsoft Edge.

edge
(fot. Microsoft)

Co ciekawe, wielu użytkowników deklaruje, że chętnie zacznie korzystać z Edge’a. Muszę dodać, że produkty Microsoftu są bardzo popularne na Linuxie, czego przykładem może być Visual Studio Code. Sam korzystam z kilku aplikacji giganta z Redmond, a dokładnie właśnie z VSCode oraz Microsoft Teams.

Korzystacie z Microsoft Edge? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!