Ubuntu Touch na PinePhone działa niezwykle dobrze!

Ubuntu Touch na PinePhone działa niezwykle dobrze!

Tak jak wielokrotnie wspominałem, na PinePhone powstaje wiele różnych systemów. Najbardziej obiecującym, przynajmniej według mnie, jest Ubuntu Touch. Dlaczego? Jest to dystrybucja stworzona z myślą o smartfonach, którą niegdyś rozwijana była przez całkiem sporą firmaę System ten oferuje nowoczesny i oryginalny interfejs i jak się okazuje – Ubuntu Touch na PinePhone działa naprawdę świetnie!

PINE64, firma znana z produkcji ultratanich laptopów, pracuje nad smartfonem i tabletem z Linuxem. Domyślnie urządzenia te mają pracować na systemie KDE Neon, który korzysta ze środowiska graficznego KDE Plasma i bazuje na Ubuntu. PinePhone ma cechować się naprawdę niską ceną, co znacznie odróżni go od produktów Purism i Necunos.

PinePhone możemy nazwać czegoś na wzór „składaka”. Dlaczego? Twórcy zdecydowali na wykorzystanie ogniwa z urządzenia Samsung Galaxy J7, które charakteryzuje się przede wszystkim niewielką ceną, więc jeśli będziesz potrzebował nowej, to kupisz ją sobie za kilkanaście złotych. Sam smartfon ma bazować na płytce PINE A64 z czterordzeniowym procesorem ARM o taktowaniu 1.2 GHz. Co ciekawe, w urządzeniu znajdziemy 4 dedykowane przyciski, do wyłączenia poszczególnych elementów – WiFi i Bluetooth, modemu, kamer i mikrofonu. Urządzenie ma mieć dosyć długą listę dostępnych systemów, między innymi Lune OS, PostmarketOS, Sailfish OS czy nawet Ubuntu Touch.

O PinePhone więcej dowiesz się z: PinePhone: wszystko co musisz wiedzieć o tanim smartfonie z Linuxem

Ubuntu Touch na PinePhone działa jak marzenie

Co prawda, Ubuntu Touch zostało przez Canonical porzucone, jednak grupa UBports kontynuuje rozwój projektu. Jeden z deweloperów udostępnił w serwisie Youtube nagranie ukazujące działanie Ubuntu Touch na smartfonie PinePhone. Muszę przyznać, że jestem zdziwiony – system ten działa naprawdę sprawnie.

Pomimo kiepskiej jakości sterownika graficznego (tak, element ten wymaga jeszcze sporo poprawek) interfejs graficzny Ubuntu Touch – Unity 8 – działa szybko i sprawnie. Nie zauważamy tutaj żadnych większych przeskoków animacji czy zamrożeń systemu. Uruchamianie filmów w Youtube również nie powoduje problemów. Warto dodać, że elementy takie jak rozmowy telefoniczne czy SMS-y także działają poprawnie.

Póki co Ubuntu Touch (jak i inne dystrybucje) są we wczesnym stadium rozwoju i wymagają jeszcze sporo uwagi i pracy aby działały tak jak trzeba. Jednak już na tym etapie możemy uznać, że Ubuntu Touch pracuje po prostu dobrze, a prawdopodobnie będzie jeszcze lepiej.

Jak podoba się Wam Ubuntu Touch? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!